Logo Przewdonik Katolicki

Czy młodzi pójdą z Radiem Maryja?

Wojciech Nowicki
Fot.

Młodzież zgromadzi się na placu jasnogórskim o godz. 18 i do godz. 20.20 będzie trwać na wspólnej modlitwie i śpiewie, wsłuchując się w świadectwa i refleksje związane z tegorocznym hasłem pielgrzymki, które jest zarazem hasłem roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce Bądźmy uczniami...

            Młodzież zgromadzi się na placu jasnogórskim o godz. 18 i do godz. 20.20 będzie trwać na wspólnej modlitwie i śpiewie, wsłuchując się w świadectwa i refleksje związane z tegorocznym hasłem pielgrzymki, które jest zarazem hasłem roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce – „Bądźmy uczniami Chrystusa”. Podczas ostatniej pielgrzymki świadectwem wiary dzielili się: Tomasz Adamek – światowej sławy bokser, Tadeusz Szlenkier – 29-letni tenor, Bogusław Nowak – żużlowiec, który od czasu wypadku w 1988 r. jeździ na wózku inwalidzkim, oraz Anna Ludwig – studentka z Częstochowy.

O godz. 20.20 rozpocznie się Różaniec młodych, który zakończy Apel Jasnogórski o godz. 21. Szczytowym punktem pielgrzymki będzie Msza św. pod przewodnictwem abp. Mieczysława Mokrzyckiego, koadiutora lwowskiego, do niedawna bliskiego współpracownika Jana Pawła II i Benedykta XVI. – Zawsze wrażliwie i dyskretnie czuwający, wierny świadek ostatnich lat i dni naszego Wielkiego Rodaka i początku pontyfikatu obecnego Ojca Świętego. Jego obecność na naszej pielgrzymce poczytujemy za wielką łaskę i szczególny znak jedności z Ojcem Świętym – mówi Piotr Andrzejewski CSsR.

            Czy młodzi zechcą jednak przyjechać na pielgrzymkę zorganizowaną przez Radio Maryja? Piotr Andrukiewicz CSsR zdaje sobie sprawę, że rozgłośnia nie cieszy się sympatią sporej liczby młodych ludzi i większości środków społecznego przekazu. Zachęca jednak do przyjazdu, by osobiście przekonać się, czy opinie na temat radia i jego dyrektora są prawdziwe czy nie. Oprawa artystyczna pielgrzymki jest, zdaniem redemptorysty, dowodem na to, że chrześcijaństwo może być przeżywane w radości i pięknie. W ub. roku dla młodych śpiewał zespół Lumen oraz Magda Anioł.

           Organizatorzy przekonują, że spotkanie młodych pielgrzymów na Jasnej Górze jest okazją do odnowienia i pogłębienia wiary. Zdarzały się przypadki, gdy młodzi ludzie decydowali się przystąpić po dłuższej przerwie do spowiedzi. To okazja do wspólnego manifestowania wiary, ukazania, że wspólnota wierzących nie składa się jedynie z osób starszych i chorych. Tego typu spotkania modlitewne to także swoiste forum wymiany doświadczeń życiowych i możliwość spotkania rówieśników, którzy podzielają ten sam system wartości, którzy na co dzień żyją wiarą, i nawiązania z nimi nowych znajomości. To okazja do budowania wspólnoty, pogłębiania jedności z Kościołem oraz do odkrycia piękna liturgii i jej radosnego przeżywania. Na dowód o. Piotr przytacza świadectwo Ewy z Łodzi: „Dziękuję Wam bardzo za młodzieżową pielgrzymkę na Jasną Górę, gdzie mogłam spotkać innych młodych, niebojących się przyznać do tego, co niemodne, a co w ich sercach bierze początek i domaga się uzewnętrznienia – tam się to dokonało: poprzez śpiew, taniec, świadectwo, a nade wszystko wspólną modlitwę. Było pięknie, a po takim umocnieniu wierzę, że będzie jeszcze piękniej”.

 

Wojciech Nowicki

 

 


 

Co znaczy być uczniem Chrystusa?

 

Pan Jezus sam udzielił nam odpowiedzi na pytanie, jak być Jego uczniem – należy w życiu zachowywać Jego przykazania. Myślę, że w dzisiejszym świecie jest to możliwe, choć stanowi wyzwanie na całe życie. Jestem przekonany, że można być człowiekiem współczesnym, a nawet nowoczesnym, a mimo to żyć zgodnie z nauką Chrystusa.

Tadeusz Szlenkier, tenor

 

Być uczniem Chrystusa to przede wszystkim zamilknąć ze wszystkimi swoimi ludzkimi mądrościami i zacząć Go słuchać. Bo uczeń najpierw słucha, żeby mógł się czegoś nauczyć i tym żyć. Podobno kiedy zapytano Ojca Świętego Jana Pawła II, jak On się modli, odpowiedział: „Przeważnie słucham”. I to mnie bardzo porusza. Chciałbym tak słuchać Chrystusa, jak On.

Piotr Kowalewski, aktor

 

www.radiomaryja.pl/dlamlodych

 

 

 

 

 

Jak świecę zapala się od płomienia drugiej świecy, tak wiarę wznieca się od wiary.

Romano Guardini

 

 

Idźmy za Chrystusem

 

Twórzcie wspólnoty oparte na wierze! W ostatnich dziesięcioleciach zrodziły się ruchy i wspólnoty, w których daje się odczuć w sposób żywiołowy siła Ewangelii. Szukajcie wspólnoty w wierze jako towarzysze wędrówki, razem podążający szlakiem wielkiej pielgrzymki, którą jako pierwsi wskazali nam Mędrcy ze Wschodu. Spontaniczność nowych wspólnot jest istotna, ale jeszcze ważniejsze jest zachowanie jedności z Papieżem i biskupami. To oni gwarantują, że nie szuka się prywatnych ścieżek, lecz żyje się w tej wielkiej rodzinie Bożej, którą Pan założył wraz z dwunastoma Apostołami. […] Wiem, że jako młodzi ludzie dążycie do rzeczy wielkich, że pragniecie się angażować na rzecz lepszego świata. Pokażcie to ludziom, pokażcie to światu, który czeka na takie właśnie świadectwo uczniów Jezusa Chrystusa i który, przede wszystkim dzięki waszej miłości, będzie mógł odkryć gwiazdę, za którą jako wierzący idziemy. Idźmy za Chrystusem i przeżywajmy nasze życie jako prawdziwi czciciele Boga!

 

Benedykt XVI

Fragment homilii na zakończenie XX Światowego Dnia Młodzieży w Kolonii, 21.11.2005 r.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki