Logo Przewdonik Katolicki

Maryjo, jesteśmy młodzi!

Magdalena Woźniak
Fot.

20 czerwca, już po raz jedenasty, młodzi słuchacze Radia Maryja zjednoczą się na wspólnej modlitwie podczas pielgrzymki zawierzenia się Matce Bożej na Jasnej Górze.

 

 

Historia tych pielgrzymek sięga 1998 roku, kiedy o. Tadeusz Rydzyk, założyciel i dyrektor Radia Maryja, dostrzegając owoce duchowych wędrówek dorosłych do Częstochowy, postanowił zorganizować osobne spotkania dla dzieci i młodzieży. Od razu pomysł ten został bardzo entuzjastycznie przyjęty przez młodych, którzy od tamtego czasu bez względu na porę roku chętnie gromadzą się na wspólnej modlitwie w kilku-, a nawet kilkunastotysięcznym tłumie. – Tak naprawdę pomysł organizowania Pielgrzymki Młodych Słuchaczy Radia Maryja był też w dużej mierze odpowiedzią na oczekiwania młodzieży, która sygnalizowała nam, że chciałaby taką pielgrzymkę przeżyć – mówi o. Piotr Andrukiewicz, organizator spotkań.

W realizacji wyjazdów do Częstochowy pomagają Młodzieżowe Koła Przyjaciół Radia Maryja zrzeszające młodych ludzi mocniej zatroskanych o ewangelizację przez media i pragnących bliżej współpracować z radiem. Tworzą je kilkuosobowe grupy, które na co dzień spotykają się w swoich parafiach i podejmują różne inicjatywy. Kontynuacją tych działań są też cykliczne, piątkowe audycje na antenie Radia Maryja („Czas Wzrastania"), które mają wymiar formacyjny i pomagają pogłębiać proponowane treści.

 

W trosce o życie

Każdej pielgrzymce na Jasną Górę towarzyszy myśl przewodnia mająca na celu pogłębienie i wspólne rozważanie pewnych treści. W tym roku podejmowane będzie hasło roku duszpasterskiego: „Otoczmy troską życie”. Zgromadzeni na Jasnej Górze pielgrzymi będą mieli okazję zastanowić się nad życiem, czyli wielkim darem od Boga, które pojmowane w szerokim zakresie pomaga odkryć piękno od poczęcia, aż do naturalnej śmierci. – Tym razem chcemy zaprosić młodzież do wspólnej refleksji nad wartością życia. Pomogą w tym prezentowane świadectwa młodych ludzi, którzy dzieląc się swoim doświadczeniem, starają się pomóc innym wybrać to, co istotne, co ma sens i co się liczy – zapowiada o. Andrukiewicz. Każdego roku na Jasną Górę zapraszany jest również jeden z pasterzy Kościoła, który przewodniczy pielgrzymce i swoim słowem pomaga pogłębić rozważania nad tematem przewodnim danego spotkania. W tym roku będzie nim ks. bp gen. dyw. Tadeusz Płoski – biskup polowy Wojska Polskiego.

 

Program pielgrzymki

Modlitewne spotkania zawsze ubogacane są piękną oprawę muzyczną. Na każdej pielgrzymce jest hymn przewodni, ponadto co roku zapraszany jest jakiś zespół z kraju lub za granicy. W tym roku koncertować będzie Zespół Muzyki Sakralnej „LUMEN”. Oczywiście młodzież będzie też zachęcana do włączenia się we wspólny śpiew znanych pieśni, by jak najpełniej skupić się na modlitwie. 20 czerwca to właśnie muzyczny występ zainauguruje pielgrzymkę młodych. Po niej nastąpi godzina, podczas której uczestnicy spotkania będą mogli wysłuchać świadectw rówieśników, a o godz. 20:20 wszyscy zgromadzą się na modlitwie różańcowej. Kolejnym punktem programu będzie Apel Jasnogórski zaplanowany na godzinę 21. Msza Święta rozpocznie się przy zachodzącym słońcu w późnych godzinach wieczornych. Uwieńczeniem spotkania będzie pokaz sztucznych ogni mający oddać nastrój święta i radości.

 

Zgłoszenia

W pielgrzymce może uczestniczyć każdy, kto tylko zechce przeżyć ten dzień we wspólnocie u stóp Matki Bożej Częstochowskiej. W wielu parafiach oraz biurach i Kołach Przyjaciół Radia Maryja prowadzone są zapisy na pielgrzymkę. Zorganizowane grupy wyruszą z umówionych miejsc, by razem modlić na Jasnej Górze. O szczegółach XI Pielgrzymki Młodych Słuchaczy Radia Maryja można dowiedzieć się również z audycji radiowych rozgłośni oraz dzwoniąc do biura Radia Maryja.       

 

 

 

 


 

Rozmowa z o. Piotrem Andrukiewiczem CSsR, opiekunem Młodzieżowych Kół Przyjaciół Radia Maryja i organizatorem pielgrzymek młodych na Jasną Gorę 

 

Jakie znaczenie ma dla młodzieży Pielgrzymka Młodych Słuchaczy Radia Maryja?

 

– Dla młodzieży jest to przede wszystkim spotkanie z Maryją, ale także spotkanie we wspólnocie, które daje poczucie, że nie jesteśmy sami. To jest niezwykle istotne, ponieważ czasem we współczesnym świecie można mieć wrażenie, że ludzi podobnie myślących, mających ten sam system wartości jest coraz mniej. Człowiek momentami czuje się osamotniony w tych swoich poglądach i spojrzeniu na życie, ale tu nagle odkrywa, że tysiące młodych ludzi myśli podobnie. Najcenniejsza jest właśnie ta atmosfera i poczucie niezwykłej wspólnoty braterskiej, które są ogromnym umocnieniem dla tego pokolenia.

W naszej pracy z młodzieżą, którą prowadzimy przez Radio Maryja poprzez cykliczne audycje, pielgrzymki mają znaczenie takich jakby kamieni milowych w tej naszej wędrówce. Traktujemy je jako wspólną drogę ku świętości, jedności, dojrzałości, i pełni życia chrześcijańskiego. Są one po prostu drogowskazami wyznaczającymi kolejne etapy tej wędrówki.  

 

 

W ostatnim czasie media mówią o kryzysie wiary wśród młodych ludzi. Czy rzeczywiście na przestrzeni tych 11 lat pielgrzymowania z młodzieżą zauważa Ojciec jakieś zmiany?

 

– Jakieś wielkie zmiany nie są tak bardzo dostrzegalne. Młodzież jest wciąż idealistyczna, pielęgnuje wartości chrześcijańskie i tradycyjne. Są oni pokoleniem Jana Pawła II, które stara się być wierne swoim ideałom i myślę, że to jest też dobry prognostyk. Ponadto trzeba też brać jeszcze jeden czynnik – demograficzny. Aktualnie w Polsce, z racji spadku dzietności, mamy teraz mniej młodzieży niż kilka lat temu, co odczuwają również seminaria duchowne i klasztory. Myślę jednak, że niekoniecznie trzeba patrzeć na wszystko w kategoriach liczby, bo ona zmniejsza się i zwiększa, natomiast ważna jest tu kwestia jakości i tego co mamy do zaproponowania tym młodych ludziom.

 

Czyli brak stabilności liczby osób pielgrzymujących na Jasną Górę nie powinien niepokoić?

– Myślę, że wszyscy duszpasterze zauważają, że dziś niełatwo jest zgromadzić młodzież w tym samym miejscu, o tym samym czasie, tak jak było to możliwe kilkanaście lat temu, gdy wystarczyło jedno hasło, na które był jednoznaczny odzew. Sądzę, że wynika to z wielu czynników, ale przede wszystkim z różnorodności, jaką oferujemy młodym. Bardzo piękne jest właśnie to, że w polskim Kościele mamy mnóstwo propozycji alternatywnych dla młodzieży takich jak choćby piesze pielgrzymki na Jasną Górę, franciszkańskie spotkania młodych czy też spotkania lednickie. Wszystkie te wydarzenia sprawiają, że młodzież ma duży wybór i nie zawsze uda się sprowadzić ją do tego samego miejsca. Właśnie dlatego przez te wszystkie lata na naszych pielgrzymkach liczba osób tak bardzo się waha, ale to nie znaczy, że następuje spadek czy też wzrasta niechęć do Kościoła.

 

Rozmawiała Magdalena Janiak

 

 

 


"Młodość jest czasem, który trzeba dobrze przeżyć. Nie wolno jej zmarnować"

o. Tadeusz Rydzyk

 

 

 

 


XI Pielgrzymka Młodych Słuchaczy Radia Maryja na Jasną Górę

Pod hasłem: „Otoczmy troską życie!”

Sobota, 20 czerwca 2009

 

Program:

18:00 Czas świadectw i koncert Zespołu Muzyki Sakralnej „Lumen”

20:20 Różaniec młodych

21:00 Apel Jasnogórski

21:30 Msza Św. pod przewodnictwem JE Ks. Bpa polowego WP, gen.

dyw. prof. Tadeusza Płoskiego.

 

Przyjedź! Zaproś innych! Bądźmy razem w domu Maryi i we wspólnocie wiary!

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki