Logo Przewdonik Katolicki

Wzrost

PK
Fot.

Człowiek i muzyka w świecie wczesnego średniowiecza to hasło tradycyjnego święta Rękawki, które odbędzie się pod kopcem Krakusa 25 marca w godzinach od 11.30- 17.30 Zgodnie z wielowiekową tradycją, obchodzi się ono trzeciego dnia Wielkanocy, czyli we wtorek po Niedzieli Zmartwychwstania. W ramach imprezy będzie można nie tylko wziąć udział w licznych...

„Człowiek i muzyka w świecie wczesnego średniowiecza” – to hasło tradycyjnego święta Rękawki, które odbędzie się pod kopcem Krakusa 25 marca w godzinach od 11.30- 17.30 Zgodnie z wielowiekową tradycją, obchodzi się ono trzeciego dnia Wielkanocy, czyli we wtorek po Niedzieli Zmartwychwstania. W ramach imprezy będzie można nie tylko wziąć udział w licznych konkursach „sprawności rycerskich”, ale i obejrzeć pokazy walk, sztuki garncarstwa czy mielenia zboża, zajrzeć do wnętrza średniowiecznej osady, skosztować tradycyjnych, średniowiecznych potraw.

 

Obrazy pojawiające się w czasie snu czy też niektóre wspomnienia z wczesnego dzieciństwa nie muszą być już bezpowrotnie stracone. Dzięki najnowszym badaniom amerykańskich naukowców być może już niedługo człowiek będzie mógł zdobyć wiedzę dotyczącą najbardziej tajemniczych zakamarków swojego umysłu. Niedawno bowiem skonstruowali oni maszynę, która „czyta” ludzkie myśli. Działa ona w podobny sposób co tomograf wykorzystywany w diagnozowaniu chorych. Co ciekawe, jest ona niezwykle precyzyjna, poprawnie odczytuje dziewięć na dziesięć obrazów zarejestrowanych przez ludzki umysł.

 

 

Caruso – to nazwa jednej z najpopularniejszych restauracji w Neapolu. Można powiedzieć, że jest ona jedną z wizytówek miasta. Założona w 1919 roku, odwiedzana była przez takie znakomitości, jak: Oscar Wilde, Alfred Hitchcock, Humphrey Bogart, a w ostatnich latach Bill Clinton. Wszystko jednak wskazuje, iż w tym roku zostanie zamknięta z powodu nasilającego się od kilku miesięcy problemu z wywozem śmieci. Neapol jest jednym z miast, które najbardziej ucierpiały zwłaszcza na polu turystyki. Już dziś właściciele restauracji liczą straty spowodowane brakiem klientów.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki