Logo Przewdonik Katolicki

Metropolita Cyryl w Watykanie

Błażej Tobolski, Jadwiga Knie-Górna
Fot.

Benedykt XVI spotkał się 7 grudnia z metropolitą Cyrylem, przewodniczącym Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego. Hierarcha przybył do Rzymu z okazji święta patronalnego podlegającej Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Metropolita smoleński i kaliningradzki spotkał się także z watykańskim sekretarzem...

Benedykt XVI spotkał się 7 grudnia z metropolitą Cyrylem, przewodniczącym Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego. Hierarcha przybył do Rzymu z okazji święta patronalnego podlegającej Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Metropolita smoleński i kaliningradzki spotkał się także z watykańskim sekretarzem stanu kard. Tarcisio Bertone i przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Walterem Kasperem. Watykańskie rozmowy metropolity Cyryla nastąpiły kilka dni po tym, jak skrytykował on istnienie na terenie Rosji katolickich diecezji i domagał się ich przekształcenia w administratury apostolskie, jakimi były do 2002 r.

Jednym z tematów rozmów było nakłonienie Patriarchatu Moskiewskiego do udziału w XI sesji Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego Katolicko-Prawosławnego, która odbędzie się za dwa lata. Na tle różnicy zdań z Patriarchatem Konstantynopola delegacja rosyjskiego Kościoła prawosławnego opuściła tegoroczne spotkanie, które miało miejsce w październiku w Rawennie we Włoszech. – Modlimy się, aby wyjaśniono i rozwiązano problemy i by udział prawosławnych w następnej sesji był pełny – powiedział w wywiadzie kard. Kasper.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki