Logo Przewdonik Katolicki

Samotni w Boże Narodzenie

Bogna Białecka
Fot.

Reakcje na poczucie samotności mogą być bardzo różne od agresji wobec szczęścia innych do konstruktywnego poradzenia sobie z problemem. Spędzam święta sam. Mam zamiar kupić kilka starych telewizorów i baseballa, a gdy w Wigilię ktoś w telewizji zacznie mówić o więziach rodzinnych, Jezusie lub szczęściu, rozwalę pudło pałką...

Reakcje na poczucie samotności mogą być bardzo różne – od agresji wobec szczęścia innych do konstruktywnego poradzenia sobie z problemem.

„Spędzam święta sam. Mam zamiar kupić kilka starych telewizorów i baseballa, a gdy w Wigilię ktoś w telewizji zacznie mówić o «więziach rodzinnych», «Jezusie» lub «szczęściu», rozwalę pudło pałką” – Adam.
„Po śmierci męża pojechałam na Boże Narodzenie z pielgrzymką do Ziemi Świętej. To było bardzo pop cieszające, spędzić Wigilię w Jerozolimie, w gronie życzliwych osób. Od tego czasu spotykam się na wieczerzy wigilijnej z dwiema poznanymi wtedy wdowami” – Teresa.
Literatura psychologiczna proponuje kilka sposobów na poczucie osamotnienia.

Zaakceptuj emocje
Samotności towarzyszą niemiłe emocje, których mamy się ochotę od razu pozbyć, jednak mogą nas wiele nauczyć, dlatego na początku zastanów się nad ich przyczyną. Ludzie mogą się czuć samotni nawet w otoczeniu rodziny i przyjaciół. Czy czujesz się samotny dlatego, że jesteś sam, czy dlatego, że masz poczucie, że nikt cię naprawdę nie słucha i nie rozumie? W tym drugim przypadku pomóc może praca nad poprawą komunikacji.

Wyciągnij rękę
Pomyśl o rodzinie, przyjaciołach, z którymi kontakt się urwał. Być może rozstaliście się w gniewie, jednak spróbuj – może czeka cię miła niespodzianka. Skontaktuj się, wykaż szczerą intencję zgody i zobacz, co się stanie. Nie obiecuj sobie zbyt wiele, jednak może druga strona też żałuje, że już nie rozmawiacie ze sobą.

Pomóż komuś
Jednym z najlepszych sposobów na przezwyciężenie osamotnienia jest udzielenie komuś wartościowej pomocy. Organizacje charytatywne czy hospicja to miejsca, gdzie powitają cię z radością. Szczególnie budujące w czasie Bożego Narodzenia może być przygotowanie wspólnej wigilii z inną samotną osobą lub udział w organizacji wigilii dla bezdomnych.

Rozwijaj zainteresowania
Zaangażuj się w grupę osób o podobnych zainteresowaniach i wspólnie je rozwijajcie. Nawet jeśli jest to hobby z zasady samotnicze, jak np. szydełkowanie, można znaleźć stowarzyszenie lub kółko zajmujące się tego rodzaju pasją. Jeśli do tej pory nie masz hobby – poszukaj różnych ofert, np. w domach kultury – na pewno w końcu znajdziesz coś dla siebie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki