Logo Przewdonik Katolicki

Młodzi pytają o roraty

Szymon Puchalski
Fot.

Co to są Roraty? We wszystkie dni Adwentu, z wyjątkiem niedziel i uroczystości, może być odprawiana Msza św. wotywna o Najświętszej Maryi Pannie. Nazywa się ona w Polsce tradycyjnie Mszą św. roratnią lub po prostu Roratami. Nazwa pochodzi od introitu pieśni na rozpoczęcie Mszy św. Rorate coeli desuper... (Niebiosa rosę spuśćcie...

Co to są Roraty?
– We wszystkie dni Adwentu, z wyjątkiem niedziel i uroczystości, może być odprawiana Msza św. wotywna o Najświętszej Maryi Pannie. Nazywa się ona w Polsce tradycyjnie Mszą św. roratnią lub po prostu Roratami. Nazwa pochodzi od introitu – pieśni na rozpoczęcie Mszy św. – „Rorate coeli desuper...” („Niebiosa rosę spuśćcie nam z góry...”), który śpiewany jest w wielu kościołach. Ten kilkusetletni śpiew, zbudowany w większości z tekstów Izajaszowych, wspaniale buduje i wprowadza atmosferę oczekiwania, pobudza do odnowy.
– Patronka adwentowego czasu – Maryja – symbolizowana jest podczas tej szczególnej Eucharystii przez zapaloną dodatkową świecę (nazywaną roratką). Roraty mają przywoływać szczególnie Tę, która poprzedza przyjście Światłości świata tak, jak jutrzenka zwiastuje wschód słońca. Z tego właśnie wypływa sens celebrowania Mszy św. roratniej jeszcze przed wschodem słońca.v Jak Roraty pomagają przygotować się do Bożego Narodzenia?
się do Bożego Narodzenia? – Myślę, że przełamywanie siebie, by wstać o tak dość trudnejdla współczesnego człowieka porze, hartuje w nas ducha, pomaga być gotowym we właściwym czasie. Pan może przyjść w każdej chwili! Wiele osób tak to rozumie i chce podjąć takie poświęcenie. W mojej parafii Msze św. roratnie o świcie powróciły przed dziesięciu laty po długich pertraktacjach (wcześniej odprawiane były wieczorem). Przez siedem lat to właśnie parafianie postulowali o powrót do tej tradycji podczas spotkań apostolatu liturgicznego.

Często mówi się, że Roraty są dla dzieci. Czy to prawda?
– Przyzwyczailiśmy się do specjalnych adwentowych obrazków rozdawanych dzieciom uczestniczącym w Roratach. W niektórych parafiach głoszone są dla nich specjalne kazania. To na pewno pomaga im w mobilizacji. Nie jest jednak prawdą, że jest to Msza św. tylko dla dzieci. Dowodem na to jest zarówno liczna obecność młodzieży, osób pracujących, jak i ludzi starszych. Zresztą wystarczy przyjść i samemu się przekonać.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki