Logo Przewdonik Katolicki

W skrócie

Barbara Sawic
Fot.

4 listopada w Starym Mieście odbyły się obchody setnej rocznicy wzniesienia neogotyckiego kościoła parafialnego św. św. Apostołów Piotra i Pawła. Uroczystej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Wiesław Mering, wcześniej serdecznie witany przez licznych wiernych i proboszcza ks. kan. Konstantego Isbanera. W liturgii uczestniczyło duchowieństwo dekanatu konińskiego...

» 4 listopada w Starym Mieście odbyły się obchody setnej rocznicy wzniesienia neogotyckiego kościoła parafialnego św. św. Apostołów Piotra i Pawła. Uroczystej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Wiesław Mering, wcześniej serdecznie witany przez licznych wiernych i proboszcza ks. kan. Konstantego Isbanera. W liturgii uczestniczyło duchowieństwo dekanatu konińskiego pierwszego i ościennych parafii.

» 10 listopada w kościele NSPJ w Turku odbył się koncert pt. „Arcydzieła polskiego baroku” w wykonaniu Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” pod dyrekcją nestora polskiej chóralistyki prof. Stefana Stuligrosza (poprowadził również koncert) oraz Kameralnego Zespołu Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod batutą Tomasza Dzięcioła.

» 17 listopada w Szpetalu Górnym odbyła się uroczystość pogrzebowa śp. Jerzego Pietrkiewicza, zmarłego 26 października 2007 r. w Londynie wybitnego poety, prozaika, historyka literatury i tłumacza, autora m.in. przekładów poezji Karola Wojtyły na język angielski. Urodzony 29 września 1916 r. w Fabiankach, ukończył Gimnazjum im. ks. Jana Długosza we Włocławku, studiował w Warszawie, gdzie związał się z grupą pisarzy pochodzących ze wsi, tzw. autentystów. Po wybuchu wojny przedostał się do Londynu. Ukończył uniwersytet w St. Andrews (Szkocja). W 1947 r. uzyskał doktorat z anglistyki w Londynie (Kings College). Przez wiele lat wykładał literaturę polską na Uniwersytecie Londyńskim. Jest autorem m.in. ośmiu powieści w języku angielskim, dwóch antologii: poezji polskiej i angielskiej (w tłumaczeniu własnym) i autobiografii. Niektóre z jego książek znalazły się na półkach księgarskich w Polsce dopiero po 1980 r. Do tematu powrócimy w następnym numerze „Ładu Bożego”.

» Od 23 do 25 listopada w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku trwał XXI Przegląd Twórczości Alumnów, któremu towarzyszyło motto: „Cieszcie się, Jezus mnie zbawił!”. Uwieńczeniem Przeglądu był koncert galowy.

» 1 grudnia, odprawieniem pierwszych Nieszporów z I niedzieli Adwentu, w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP zostanie zainaugurowany rok liturgiczny 2007/2008 w diecezji włocławskiej. Liturgii godzin przewodniczyć będzie i homilię wygłosi biskup diecezjalny W.A. Mering.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki