Logo Przewdonik Katolicki

Uczniowie Chrystusa w Kościele

PK, Michał Bondyra
Fot.

Bądźmy uczniami Chrystusa we wspólnocie Kościoła te słowa są hasłem rozpoczynającego się roku liturgicznego. Archidiecezja gnieźnieńska łączy w ten sposób ogólnopolski program duszpasterski Bądźmy uczniami Chrystusa z programem diecezjalnym Człowiek w Kościele. Doświadczenie Kościoła jako wspólnoty. Program wyznacza kierunki...

„Bądźmy uczniami Chrystusa we wspólnocie Kościoła” – te słowa są hasłem rozpoczynającego się roku liturgicznego. Archidiecezja gnieźnieńska łączy w ten sposób ogólnopolski program duszpasterski „Bądźmy uczniami Chrystusa” z programem diecezjalnym „Człowiek w Kościele. Doświadczenie Kościoła jako wspólnoty”. Program wyznacza kierunki wszystkich działań podejmowanych w naszych parafiach w nadchodzącym roku.

Rekolekcje, dni skupienia, pielgrzymki, katechezy, zarówno na poziomie diecezjalnym, jak i parafialnym, opierać się będą na wchodzącym właśnie w życie programie.

Wspólnota Kościoła
Odkrycie prawdy o byciu uczniem Jezusa i konsekwencji tego dla życia osobistego, rodzinnego i społecznego; pogłębienie świadomości o Kościele jako nadprzyrodzonej wspólnocie; umożliwienie doświadczenia tej wspólnoty na poziomie parafii – to cele, jakie stawia Kościół na nadchodzący rok. Również kapłani otrzymują w programie wskazówki na temat potrzeby zmiany mentalności duszpasterskiej i konieczności przejścia od duszpasterstwa usługowego do ewangelizacyjnego i formacyjnego oraz większej otwartości na świeckich i współpracy z nimi w duszpasterstwie.

Krzyż
Charakterystycznym elementem tegorocznego programu duszpasterskiego jest dołączony do niego drewniany krzyż. Krzyż ten ma specyficzny kształt, jakby wygnieciony z miękkiej gliny. Nie ma haczyka, nie można go powiesić na ścianie czy na szyi – przeznaczony jest do tego, by brać go do ręki. Schowany w dłoni chowa się w niej, ale też jednocześnie uwiera przypominając, że chrześcijaństwo zawsze wymaga ofiary i gotowości. To krzyż, który stanowi wyzwanie – nie można się do niego przyzwyczaić i zobojętnieć.

Uczniowie
Nieprzypadkowo adwentowe czekanie na Jezusa rozpoczyna się krzyżem. Wzięcie krzyża jest przecież istotą bycia uczniem Chrystusa. Uczniowie Chrystusa w cieniu krzyża czekają na miłosierdzie. Krzyż przypomina o cierpieniach milionów ludzi. Krzyż każe stawiać sobie wymagania nawet wtedy, gdy świat ich nie stawia. Krzyż jest dla uczniów Chrystusa nie znakiem, ale tożsamością, imieniem chrześcijanina.

Prace nad realizacją programu duszpasterskiego w archidiecezji gnieźnieńskiej odbywać się będą m.in. poprzez katechezę dorosłych, przygotowanie do sakramentów, katechezy, rekolekcje, warsztaty biblijne, warsztaty metodyczne, konferencje.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki