Logo Przewdonik Katolicki

Historyczna wizyta

Błażej Tobolski, Jadwiga Knie-Górna
Fot.

6 listopada Papież Benedykt XVI spotkał się z królem Arabii Saudyjskiej Abdullahem. Była to pierwsza w historii wizyta saudyjskiego monarchy w Watykanie. Stolica Apostolska i Arabia Saudyjska, w której oficjalnie 100 proc. ludności stanowią muzułmanie, nie utrzymują stosunków dyplomatycznych. Agencja AFP poinformowała, że król Abdullah został serdecznie powitany przez Benedykta XVI....

6 listopada Papież Benedykt XVI spotkał się z królem Arabii Saudyjskiej Abdullahem. Była to pierwsza w historii wizyta saudyjskiego monarchy w Watykanie. Stolica Apostolska i Arabia Saudyjska, w której oficjalnie 100 proc. ludności stanowią muzułmanie, nie utrzymują stosunków dyplomatycznych.

Agencja AFP poinformowała, że król Abdullah został serdecznie powitany przez Benedykta XVI. Treść ich rozmowy w cztery oczy nie została ujawniona. Na zakończenie spotkania monarcha podarował Papieżowi małą rzeźbę w srebrze i złocie, przedstawiającą wielbłąda i liść palmowy oraz wielki złoty miecz, inkrustowany kamieniami szlachetnymi. Ojciec Święty natomiast wręczył swemu gościowi XVI-wieczną rycinę przedstawiającą Watykan, a także medale swego pontyfikatu.

Król Abdullah spotkał się następnie z watykańskim sekretarzem stanu kard. Tarcisio Bertone.

Wikariusz apostolski dla krajów arabskich bp Paul Hinder uważa, że wizyta króla Abdullaha w Watykanie jest kolejnym znakiem ostrożnego kursu reform, sterowanego przez monarchę w stronę praw człowieka. Bp Hinder jest kapucynem, pochodzi ze Szwajcarii, a jego siedzibą biskupią jest stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Abu Zabi.

W liczącej 23 mln mieszkańców Arabii Saudyjskiej religią państwową jest islam wahhabicki. Wahhabizm to muzułmańska doktryna religijno-polityczna, powstała w XVIII w., która głosi powrót do pierwotnej czystości islamu oraz surowość i prostotę obyczajów, a za jedyne źródło wiary uznaje Koran. Służby celne i graniczne są zmuszane do egzekwowania zakazu wwozu do Arabii Saudyjskiej Biblii, chrześcijańskich modlitewników, obrazów o tematyce religijnej, krzyży, różańców i różnych innych przedmiotów kultu. Specjalna policja religijna dba o to, aby przepis był respektowany.

W kraju obowiązuje prawo szariatu. Restrykcjom tego prawa muszą się podporządkować członkowie innych prądów sunnickich oraz szyityzmu. Według danych Watykanu, spośród sześciu milionów żyjących legalnie w tym kraju cudzoziemców, 890 tys. stanowią katolicy, pochodzący głównie z Filipin oraz Indii.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki