Logo Przewdonik Katolicki

Wciąż są z nami

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Trzecia edycja festiwalu twórczości niezapomnianych artystów polskich Pejzaż bez Ciebie odbyła się w bydgoskiej Operze Nova. W tym roku koncert zadedykowano Annie Jantar. Najważniejszym celem festiwalu jest pamięć o artystach, którzy odeszli oraz współprzebywanie z tymi, którzy ich pamiętają. Poprzednie dwie edycje były poświęcone twórczości Krzysztofa Klenczona...

Trzecia edycja festiwalu twórczości niezapomnianych artystów polskich – „Pejzaż bez Ciebie” odbyła się w bydgoskiej Operze Nova. W tym roku koncert zadedykowano Annie Jantar. Najważniejszym celem festiwalu jest pamięć o artystach, którzy odeszli oraz współprzebywanie z tymi, którzy ich pamiętają.

Poprzednie dwie edycje były poświęcone twórczości Krzysztofa Klenczona i Mieczysława Fogga.


Jedna z uczestniczek konkursu na interpretację piosenek Anny Jantar

Brak miejsca na smutek
Festiwal składał się z dwóch części – konkursu na interpretację piosenek Anny Jantar oraz koncertu galowego, retransmitowanego pierwszego listopada przez Telewizję Polską. – Wspominamy artystów, których już nie ma. Pejzaż polskiej piosenki bez ich ważnej obecności jest o wiele uboższy. Z drugiej strony – dzięki wciąż żywej pamięci przywołujemy ich do życia – powiedział pomysłodawca i producent festiwalu Wojciech Zaguła z SOS MUSIC.

Agencja jest także producentem corocznego toruńskiego festiwalu muzyki chrześcijańskiej Song of Songs. Zdaniem Zaguły, formuła festiwalu została tak zaplanowana, aby odbywał się on krótko przed pierwszym listopada. – Spotykamy się przed uroczystością Wszystkich Świętych, która w Kościele katolickim powinna być dniem radosnym. Tylko w tradycji świeckiej są to chwile zadumy. My wspominamy tych, którzy są w niebie. Chcemy cieszyć się duchową obecnością tych artystów, którzy patrzą na nas z góry i są szczęśliwi, że śpiewamy ich piosenki – dodał.

Festiwal od samego początku cieszy się wielkim zainteresowaniem. Na koncert finałowy, który odbył się w gmachu Opery Nova, wyprzedano wszystkie bilety. Wśród publiczności, obok gościa honorowego – Jarosława Kukulskiego, znalazło się wielu znanych bydgoszczan. – Ten koncert ma być refleksją i próbą połączenia z tymi, którzy odeszli, ale pozostawili po sobie ważny ślad. W tym przypadku – ślad artystyczny. Piosenki Anny Jantar do tej pory są bardzo popularne. Wiele osób je śpiewa, ja również – powiedział prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz.


Tatiana Okupnik

Śpiewa cała Polska
Ważną częścią dwudniowych spotkań był konkurs na interpretację piosenek Anny Jantar. Rywalizowało w nim ponad osiemdziesiąt osób z całej Polski. Najlepszą z nich okazała się Małgorzata Szarek, która wyśpiewała sobie nagrodę w wysokości dwudziestu tysięcy złotych, ufundowaną przez prezydenta Bydgoszczy oraz marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. – Wśród wykonawców są amatorzy, ale i profesjonaliści z pewnym dorobkiem artystycznym – głównie absolwenci szkół aktorskich i muzycznych. Duży wpływ na ilość zgłoszeń miała na pewno niezwykle popularna twórczość Anny Jantar oraz ranga samego festiwalu – powiedziała rzecznik festiwalu Marta Lewandowska. Zróżnicowanie wiekowe uczestników konkursu było spore – od siedemnastu do ponad pięćdziesięciu lat.

W „Pejzaż bez Ciebie” zaangażowała się również Natalia Kukulska, która zaśpiewała jedną z piosenek. Obok niej podczas koncertu galowego wystąpili m.in. Kayah, Ania Dąbrowska, Ewelina Flinta, Halina Frąckowiak, Stan Borys, Kasia Kowalska, Tatiana Okupnik i Małgorzata Ostrowska.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki