Logo Przewdonik Katolicki

Śmierć łączy a nie dzieli

PK, Bernadeta Kruszyk
Fot.

Nad mogiłami żołnierzy radzieckich spoczywających na gnieźnieńskim cmenatrzu św. Wawrzyńca stanęły dwa krzyże: prawosławny i katolicki. Krzyże poświęcili w uroczystość Wszystkich Świętych abp Henryk Muszyński oraz archimandryta Cypin Wladisław Aleksandrowicz z Kościoła prawosławnego. W ekumenicznym nabożeństwie, podczas którego modlono się w intencji wszystkich poległych...

Nad mogiłami żołnierzy radzieckich spoczywających na gnieźnieńskim cmenatrzu św. Wawrzyńca stanęły dwa krzyże: prawosławny i katolicki.

Krzyże poświęcili w uroczystość Wszystkich Świętych abp Henryk Muszyński oraz archimandryta Cypin Wladisław Aleksandrowicz z Kościoła prawosławnego. W ekumenicznym nabożeństwie, podczas którego modlono się w intencji wszystkich poległych w czasie II wojny światowej, uczestniczyli także przedstawiciele lokalnych władz, mieszkańcy miasta oraz rodziny spoczywających w Gnieźnie żołnierzy radzieckich. Obecny był także konsul Federacji Rosyjskiej, Władimir Kuzniecow oraz delegacja z partnerskiego miasta Siergijew Posad. Jak przyznał archimandryta Cypin Wladisław Aleksandrowicz, przez wiele lat wspólna modlitwa przy grobach poległych nie była możliwa ze względu na panujący w obu krajach system totalitarny. Dziś, po wielu latach milczenia, nastała nowa rzeczywistość i tym samym nowe możliwości współpracy.

W podobnym duchu o uroczystości wypowiadał się także abp Henryk Muszyński. Jak stwierdził, w obliczu majestatu życia i śmierci powinny zamilknąć wszelkie antagonizmy i oznaki wrogości. Cmentarz jest bowiem dla ludzi wierzących miejscem świętym, wyrazem kultury i przestrzenią pamięci. Dlatego wspólna modlitwa przy mogiłach żołnierzy radzieckich powinna być postrzegana wyłącznie w kategoriach religijnych, a nie – jak czynili to niektórzy – w kategoriach politycznych, czy jakichkolwiek innych.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki