Logo Przewdonik Katolicki

Festiwal: I Festiwal Filmów Rosyjskich

Natalia Budzyńska
Fot.

I Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Warszawą Kinoteka, Warszawa 9-18 listopada Pięćdziesiąt lat temu wystrzelono pierwszego satelitę o nazwie Sputnik to świetna okazja, żeby spotkać się z rosyjskim kinem, szczególnie tym najnowszym, o którym niewiele wiemy. Ale nie tylko, bo miłośników kina ucieszy możliwość obejrzenia prawdziwych...

I Festiwal Filmów Rosyjskich
„Sputnik nad Warszawą”
„Kinoteka”, Warszawa
9-18 listopada


Pięćdziesiąt lat temu wystrzelono pierwszego satelitę o nazwie „Sputnik” – to świetna okazja, żeby spotkać się z rosyjskim kinem, szczególnie tym najnowszym, o którym niewiele wiemy. Ale nie tylko, bo miłośników kina ucieszy możliwość obejrzenia prawdziwych arcydzieł rosyjskiej kinematografii, nagrodzonych na różnych międzynarodowych filmowych festiwalach. Organizatorzy pragną pokazać polskiemu widzowi prawdę o kinie rosyjskim – nie tym znanym tylko z telewizyjnych seriali kryminalnych. Festiwal ma być imprezą cykliczną, „za cel stawiamy sobie prezentację nie tylko najwybitniejszych, pełnometrażowych filmów rosyjskich z ostatnich lat, lecz także filmów animowanych dla dzieci i dokumentów”. Czy kino zza wschodniej granicy może konkurować z kinem zachodnioeuropejskim? O tym można się przekonać oglądając seanse w największym kinie stolicy, „Kinotece”. Dzięki współpracy z Międzynarodowym Moskiewskim Festiwalem Filmowym pokazanych zostanie po raz pierwszy w Polsce ponad dwadzieścia najlepszych filmów rosyjskich z ostatnich pięciu lat. Obok nich zaprezentowany zostanie przede wszystkim nagrodzony na tegorocznym festiwalu w Cannes obraz Aleksandra Zwiagincewa „Wygnanie”.

Panorama kina radzieckiego i rosyjskiego obejmuje czas od kina niemego poprzez dzieła takich twórców jak Michałkow czy Bondarczuk, po obrazy współczesne. Produkcje są prezentowane w blokach: Kino nieme, Perły kina rosyjskiego, Złote dokumenty, Kino XXI wieku, Filmy dla dzieci i młodzieży oraz Retrospektywa Andrieja Tarkowskiego. Ten ostatni blok jest szczególnie interesujący dla kinomanów – rzadko można obejrzeć na dużym ekranie filmy tego genialnego twórcy, nie wydano także polskich wersji DVD. W Warszawie obejrzymy wszystkie jego wybitne dzieła.

Filmy są wyświetlane w oryginalnej wersji językowej, z polskimi napisami. Projekcjom towarzyszą spotkania z filmowcami, wykłady krytyków filmowych, wystawy plakatów i najnowszej sztuki.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki