Logo Przewdonik Katolicki

Matka Celina Borzęcka błogosławioną

Jadwiga Knie-Górna
Fot.

W Bazylice św. Jana na Lateranie odbyła się beatyfikacja matki Celiny Borzęckiej, założycielki zgromadzenia sióstr zmartwychwstanek. Dokonał jej w imieniu Papieża prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. José Saraiva Martins. W uroczystościach beatyfikacyjnych wzięli udział metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz oraz licznie zgromadzeni wierni z diecezji bielsko-żywieckiej....

W Bazylice św. Jana na Lateranie odbyła się beatyfikacja matki Celiny Borzęckiej, założycielki zgromadzenia sióstr zmartwychwstanek. Dokonał jej w imieniu Papieża prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. José Saraiva Martins. W uroczystościach beatyfikacyjnych wzięli udział metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz oraz licznie zgromadzeni wierni z diecezji bielsko-żywieckiej. Pielgrzymi mieli ze sobą specjalne chusty z wizerunkiem błogosławionej.

Przed wygłoszeniem przez portugalskiego kardynała formuły beatyfikacyjnej został odczytany w dwóch językach życiorys Służebnicy Bożej oraz historia procesu beatyfikacyjnego. Kard. Camillio Ruini, wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej, odczytał tekst po włosku, a kard. Stanisław Dziwisz po polsku.

Zwracając uwagę na cztery wyraźne etapy jej życia: żony, matki, wdowy i zakonnicy – kard. Saraiva Martins podkreślił, że błogosławiona Celina Borzęcka i dziś może być przykładem świętości i jedności w pełnieniu woli Bożej z całą pokorą i dyspozycyjnością oraz z głęboką modlitwą. Proces beatyfikacyjny matki Celiny rozpoczęto z inicjatywy papieża Piusa XII w Rzymie w 1944 r. Dekret o heroiczności cnót podpisał Jan Paweł II w 1982 r., a 16 grudnia 2006 r. Benedykt XVI złożył podpis pod dekretem zatwierdzającym uzdrowienie dokonane za przyczyną matki Celiny.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki