Bezpośrednio po zakończeniu Eucharystii na placu Plebiscito w Neapolu, Benedykt XVI odmówił z wiernymi modlitwę Anioł Pański. W przemówieniu poprzedzającym pozdrowił uczestników międzynarodowego spotkania pokojowego z cyklu „Ludzie i religie”, rozpoczętego 21 października w Neapolu. – Oby ta ważna inicjatywa kulturalna i religijna przyczyniła się do umocnienia pokoju na świecie – powiedział Ojciec Święty, prosząc wiernych o modlitwę w tej intencji.
Przed modlitwą Anioł Pański Papież powiedział:
Na zakończenie tej uroczystej celebracji pragnę ponowić pod adresem was wszystkich, drodzy neapolitańscy przyjaciele, moje pozdrowienie i podziękowanie za serdeczne przyjęcie, jakie mi zgotowaliście. Szczególne pozdrowienie chciałbym skierować do delegacji przybyłych z różnych stron świata, by wziąć udział w międzynarodowym spotkaniu pokojowym, zorganizowanym przez Wspólnotę św. Idziego, którego temat brzmi: „Dla świata bez przemocy – religie i kultury w dialogu”. Oby ta ważna inicjatywa kulturalna i religijna przyczyniła się do umocnienia pokoju na świecie.
Módlmy się o to. Ale módlmy się dziś także i w sposób specjalny za misjonarzy. Obchodzimy bowiem Światowy Dzień Misyjny, którego bardzo znamiennym mottem są słowa: „Wszystkie Kościoły dla całego świata”. Każdy Kościół partykularny jest współodpowiedzialny za ewangelizację całej ludzkości, a tę współpracę między Kościołami umocnił pięćdziesiąt lat temu papież Pius XII encykliką „Fidei donum”. Niech nie zabraknie naszego duchowego i materialnego wsparcia dla tych, którzy pracują na rubieżach misji: kapłanów, zakonników, zakonnic i świeckich, nierzadko spotykających w swej pracy poważne trudności, a czasem wręcz prześladowania.
Te intencje modlitewne przekazujemy Najświętszej Maryi, wzywanej w październiku imieniem, pod którym czczona jest w pobliskim sanktuarium w Pompei – Królowa Różańca Świętego. Jej zawierzamy w szczególności licznych imigrantów, przybyłych tu z pielgrzymką z Caserty.
Niechaj Najświętsza Panna otoczy też opieką tych, którzy na rozmaite sposoby angażują się na rzecz dobra wspólnego i sprawiedliwego ładu społecznego, jak to słusznie podkreślono podczas 45. Tygodnia Społecznego włoskich katolików, odbywającego się w tych dniach w Pistoi i Pizie, sto lat od pierwszego Tygodnia, zainicjowanego przede wszystkim przez Giuseppe Toniolo, wybitnego ekonomistę chrześcijańskiego.
Wiele jest problemów i wyzwań, jakie stoją dziś przed wami. Wymagają one zdecydowanego zaangażowania ze strony wszystkich, szczególnie wiernych świeckich, działających na polu społecznym i politycznym, w celu zapewnienia każdej osobie, a w szczególności młodym, niezbędnych środków do rozwinięcia własnych wrodzonych zdolności i dojrzewania do podejmowania wielkodusznych wyborów życiowych w służbie własnym rodzinom i całej wspólnocie.