Logo Przewdonik Katolicki

Projekt "Młodzi głosują"

Patryk A. Nachaczewski
Fot.

Czym jest projekt Młodzi Głosują? Jaki jest jego cel? Celem programu edukacyjnego Młodzi Głosują jest zaangażowanie młodych obywateli, nieposiadających jeszcze praw wyborczych, w organizację młodzieżowego głosowania w szkole oraz przeprowadzenia młodzieżowej, lokalnej kampanii na rzecz wysokiej frekwencji, w ramach której uczniowie zachęcają dorosłych...

Czym jest projekt „Młodzi Głosują”? Jaki jest jego cel?

Celem programu edukacyjnego „Młodzi Głosują” jest zaangażowanie młodych obywateli, nieposiadających jeszcze praw wyborczych, w organizację młodzieżowego głosowania w szkole oraz przeprowadzenia młodzieżowej, lokalnej kampanii na rzecz wysokiej frekwencji, w ramach której uczniowie zachęcają dorosłych do wzięcia udziału w wyborach powszechnych. Realizując program „Młodzi Głosują”, młodzi Polacy zdobywają wiedzę na temat uczestnictwa obywatelskiego, ordynacji wyborczych, uprawnień samorządów terytorialnych, parlamentu, prezydenta. Zdobywają doświadczenie związane z aktywnością obywatelską i organizowaniem się dla dobra publicznego. Poznają ustrój polityczny III RP oraz znaczenie członkostwa Polski w Unii Europejskiej i prawa z niego wynikające. Wypowiadają się na ważne tematy dla naszego kraju oraz sami przygotowują i przeprowadzają w  szkole wybory, poznając w praktyce ich zasady i znaczenie.

Program „Młodzi Głosują” ma wyłącznie charakter edukacyjny i nie popiera żadnego z kandydatów, komitetów wyborczych i reprezentowanych przez nie partii – zależy nam wyłącznie na prowadzeniu praktycznej edukacji obywatelskiej w polskich szkołach. Program prowadzony jest pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich RP.

 

Według jakich zasad prowadzony jest projekt?

Program „Młodzi Głosują” prowadzimy zgodnie z trzema zasadami: przestrzegania neutralności politycznej wszelkich działań, traktując projekt „Młodzi Głosują” jako akcję edukacyjną i obywatelską, zachęcającą wyłącznie do udziału w wyborach; nieprowadzenia agitacji wyborczej na terenie szkół podstawowych i gimnazjach wobec uczniów nieposiadających praw wyborczych oraz podania do wiadomości publicznej wyników ogólnopolskich młodzieżowych wyborów parlamentarnych po zamknięciu lokali wyborczych dnia 21 października 2007 r. Nie chcemy, aby wyniki młodzieżowego głosowania zostały uznane przez media jako kolejny sondaż preferencji politycznych, ponieważ w ramach „Młodzi Głosują” wyniki mają drugorzędne znaczenie.

 


Z Anną Samel, tegoroczną koordynatorką projektu „Młodzi Głosują”,
rozmawiał:

Patryk A. Nachaczewski

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki