Niechaj wszyscy czują się zaproszeni do wspólnej modlitwy pogłębiającej jedność i siłę modlących się. Niech nie brakuje na czuwaniu u Pani Poznania ofiarnych serc, tak aby zwiększyła się nadzieja na dobro w rodzinach, w naszej ojczyźnie i na świecie.
Modlitwa różańcowa przed wystawionym Najświętszym Sakramentem ma wyjątkowo wielką wartość. Adoracja to modlitwa uwielbienia, wynagrodzenia i błagania, która wyraża cześć dla Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie. Poprzez Różaniec kierujemy nasze modlitwy równocześnie do Matki Odkupiciela, Oblubienicy Ducha Świętego, która modli się razem z nami o łaski i miłosierdzie. Podczas Różańcowego Jerycha zwracamy się więc i do Najświętszego Serca Pana Jezusa, i do Niepokalanego Serca Maryi.
Dlaczego Jerycho?
Modlitwa ta jest również odpowiedzią na nieprzypadkową zbieżność Roku Różańca Świętego (2003) i Roku Eucharystii (2004) oraz wydanych w tych latach encyklik Jana Pawła II: „Rosarium Virginis Mariae” i „De Eucharistia”.
Skąd nazwa Jerycho Różańcowe? Nawiązuje ona do historii zwycięskiego oblężenia przez Izraelitów pogańskiego miasta Jerycha w ziemi Kanaan. Dlaczego modlitwa trwa siedem dni? Ponieważ tyle czasu trwało okrążanie miasta przez wojowników i kapłanów, połączone z modlitwą. Dopiero siódmego dnia, przy dźwiękach trąb i wznoszonych okrzykach, przyszło zwycięstwo. Sposób zdobycia miasta podał, przez proroka Jozuego, sam Bóg, pokazując, jak rozwiązywać problemy, niedające się rozwiązać ludzkimi siłami (por. Joz 6, 1-5).
Rok Rycerzy Niepokalanej
Wybór terminu poznańskiego Jerycha Różańcowego, które rozpoczyna się w święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej), ma swoją wymowę. Prosimy, aby Maryja, przez którą Jej Syn został ofiarowany w świątyni – aby później, na krzyżu, dokonać przebłagania za nasze grzechy – była naszą Wspomożycielką i Matką Gromniczną, chroniącą przed złem.
Rok 2007 jest również dla nas wyjątkowy, gdyż przypada w nim 90. rocznica objawień fatimskich i 90. rocznica utworzenia Rycerstwa Niepokalanej przez św. Maksymiliana Kolbego, który chciał dla Maryi zdobyć cały świat. Dlatego jest to także Międzynarodowy Rok Rycerstwa Niepokalanej.
W Poznaniu dokonywał też swych wielkich dzieł kard. August Hlond, wielki czciciel Eucharystii i Maryi Niepokalanej. Wśród ostatnich zapisanych przez niego wskazań dotyczących ojczyzny były m.in. następujące słowa: „Polska zwycięży nie bronią, lecz Różańcem” oraz „Zwycięstwo, jeśli przyjdzie, przyjdzie przez Maryję”.
Rycerze Niepokalanej
IV Jerycho Różańcowe
Poznań, 2-8 lutego
Wierni archidiecezji poznańskiej podejmują, z inicjatywy Rycerstwa Niepokalanej, kolejną siedmiodobową adorację różańcową Najświętszego Sakramentu, modląc się w stałych intencjach: za rodziny, Kościół i ojczyznę, o pokój na świecie. Także w tym roku Jerycho Różańcowe odbędzie się w kościele oo. Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła, sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej, Pani Poznania. Patronuje mu zakon oo. franciszkanów, Kuria Metropolitalna w Poznaniu, a jego współorganizatorami i uczestnikami są: kapłani, parafie, seminaria duchowne, wspólnoty modlitewne i stowarzyszenia katolickie, chóry oraz poszczególni wierni. Całodobowe modlitwy rozpoczną się 2 lutego o godz. 12, a zakończą 8 lutego o godz. 18.
Poznańskie Różańcowe Jerycha to także adoracja Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi w ciągu roku. Rozpoczynają się one zawsze w pierwszy piątek miesiąca o godz. 9, a kończą w sobotę również o godz. 9.