Logo Przewdonik Katolicki

W skrócie

Jadwiga Knie-Górna
Fot.

Nie mniej niż dwa tys. Polaków weźmie udział w Światowych Dniach Młodzieży w Sydney poinformował KAI ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. Dokładna liczba Polaków, którzy pojadą na ŚDM w Sydney, będzie znana dopiero na wiosnę, gdy odbiorą już australijskie wizy i będą mieli opłacone bilety lotnicze. Wiele osób nie jest jeszcze do...

» Nie mniej niż dwa tys. Polaków weźmie udział w Światowych Dniach Młodzieży w Sydney – poinformował KAI ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. Dokładna liczba Polaków, którzy pojadą na ŚDM w Sydney, będzie znana dopiero na wiosnę, gdy odbiorą już australijskie wizy i będą mieli opłacone bilety lotnicze. Wiele osób nie jest jeszcze do końca zdecydowanych i swój wyjazd uzależnia od cen biletów lotniczych, które cały czas drożeją.

» W tym roku w całym kraju rozpocznie naukę w seminariach duchownych ok. 850 studentów. To o ponad 100 mniej niż w poprzednim, jednak rektorzy seminariów nie zgadzają się z tezą, że oznacza to spadek liczby powołań. Zwracają uwagę na niż demograficzny oraz naturalne wahania liczby kandydatów do stanu kapłańskiego. Według danych z początku września br., w całym kraju na pierwszy rok do seminariów zakonnych przyjęto ok. 300, a do diecezjalnych ok. 850 kandydatów do kapłaństwa. To mniej niż w ubiegłym roku o ok. 140 osób. Zdaniem ks. prof. Krzysztofa Pawliny, rektora seminarium warszawskiego, wahanie liczby kandydatów do kapłaństwa nie jest niczym nowym. Od kilku lat na pierwszy rok przyjmowanych jest od 800 do 1100 kandydatów – w 2001 r. było 925, rok później ponad tysiąc, w następnym roku nieco poniżej tej liczby.

» O podobieństwach i różnicach w rozumieniu Dziesięciu Przykazań w chrześcijaństwie i judaizmie rozmawiali uczestnicy debaty międzyreligijnej, zorganizowanej w ramach kampanii „Namioty przeciw Antysemityzmowi” w dniu 18 września w Warszawie. Debatę poprowadził dr Stanisław Krajewski, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Akcja „Namioty przeciwko Antysemityzmowi” organizowana jest w ramach kampanii Rady Europy „Każdy inny – wszyscy równi”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problemy osób o różnym pochodzeniu etnicznym czy narodowym, niepełnosprawnych, imigrantów, kobiet, mniejszości seksualnych, ubogich.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki