Logo Przewdonik Katolicki

Do zobaczenia w Sydney!

Aleksandra Polewska
Fot.

W pierwszy weekend września w nadadriatyckiej dolinie Montorso, położonej u stóp najsłynniejszego włoskiego sanktuarium maryjnego, członkowie wspólnot neokatechumenalnych z Włocławka, Konina, Koła, Zduńskiej Woli i Lipna wzięli udział w międzynarodowym spotkaniu młodych z Benedyktem XVI. Gdy w 2005 r. Papież ogłosił, że miastem kolejnych Światowych Dni Młodych będzie Sydney...

W pierwszy weekend września w nadadriatyckiej dolinie Montorso, położonej u stóp najsłynniejszego włoskiego sanktuarium maryjnego, członkowie wspólnot neokatechumenalnych z Włocławka, Konina, Koła, Zduńskiej Woli i Lipna wzięli udział w międzynarodowym spotkaniu młodych z Benedyktem XVI.

Gdy w 2005 r. Papież ogłosił, że miastem kolejnych Światowych Dni Młodych będzie Sydney – ta część młodych Europejczyków, która ze względu na wysokie koszty podróży nie będzie mogła dotrzeć do Australii, wystosowała do niego prośbę o zorganizowanie alternatywnego spotkania w Europie. W odpowiedzi Ojciec Święty zaprosił ich na narodowe spotkanie z młodymi Włochami w Loreto. Podobny mityng – również w dolinie Montorso – zorganizował Jan Paweł II w 1995 r. W murach bazyliki loretańskiej przechowywany jest od wieków fragment Domu Świętej Rodziny z Nazaretu; nic więc dziwnego, że w cieniu mieszkania Świętej Rodziny Papież mówił do młodych m.in. o ogromnej potrzebie zakładania chrześcijańskich rodzin. Podkreślił wyraźnie, że w obecnych czasach jest to zadaniem bardzo trudnym. Mówił o „bankructwie miłości”, którego dzisiejsi młodzi doświadczają coraz częściej w swoich małżeństwach, narzeczeństwach, a także już w dzieciństwie – obserwując rozwody rodziców. Jednak pomimo tych przygnębiających faktów Benedykt XVI z zapałem dodawał odwagi zniechęconym: – Szukajcie wytrwale miłości, także tej, która uosabia się w małżonkach. Nie poddawajcie się! – wołał. Międzynarodowe spotkania Ojca Świętego z młodymi dały i dają początek wielu chrześcijańskim małżeństwom. Wiele z nich było obecnych również w Montorso. Papież zapraszał młodych także do odpowiadania Bogu „tak” jak Maryja – na powołanie do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Dzień po Mszy św. z Benedyktem XVI, młodzi ze wspólnot neokatechumenalnych wielu krajów wzięli udział w spotkaniu powołaniowym zorganizowanym przez inicjatorów Drogi Neokatechumenalnej, któremu przewodniczył abp Stanisław Ryłko. W odpowiedzi na wezwanie Ojca Świętego, chęć wstąpienia do seminariów wyraziły 2 tysiące młodych mężczyzn, a 1200 młodych kobiet potwierdziło pragnienie życia w zgromadzeniach zakonnych. Wśród tych, którzy postanowili oddać się Bogu na całkowitą wyłączność, było czworo wiernych z par. Matki Bożej Częstochowskiej w Kole.

Papież, choć świadomy trudności finansowych zgromadzonej w Montorso młodzieży, z wiarą zapraszał do Sydney. – Zapisałam się, wpłaciłam pierwsze zaliczki, a teraz szukam pracy. Jeśli Bóg mi pobłogosławi i zbiorę odpowiednią sumę, polecę do Australii – mówi Ewa, studentka z Konina.

Najmłodszym uczestnikiem grupy pielgrzymów diecezji włocławskiej był ośmiomiesięczny Benedykt ze Zduńskiej Woli, którego w podróż zabrali rodzice. Jego towarzyszem podróży był czternastomiesięczny krajan Michał, przemierzający Europę także pod opieką rodziców.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki