Logo Przewdonik Katolicki

Miasto w sercu

PK
Fot.

Leszek Henryk Łęgowski to poeta najbardziej bydgoski z bydgoskich i maryjny z maryjnych. Swoim wiodącym, niewyczerpanym tematom pozostaje wierny od lat. Właśnie ukazał się kolejny tomik twórcy, publikującego m.in. na naszych łamach. W sercu Bydgoszczy II to uzupełniony i poprawiony zbiór utworów autora poświęconych miejscu, z którym związał...

Leszek Henryk Łęgowski to poeta najbardziej „bydgoski z bydgoskich” i „maryjny z maryjnych”. Swoim wiodącym, niewyczerpanym tematom pozostaje wierny od lat. Właśnie ukazał się kolejny tomik twórcy, publikującego m.in. na naszych łamach.

„W sercu Bydgoszczy II” to uzupełniony i poprawiony zbiór utworów autora poświęconych miejscu, z którym związał całe swoje życie. W sentymentalnej wędrówce Łęgowski pochyla się nad motywami pozornie znanymi, a jednak przedstawianymi w sposób niezwykły. Niezwykłość ta tkwi w autentycznej miłości do miasta. W zachwycie nawet. Gdy wśród młodszych i starszych na dobre utrwala się określenie „brzydgoszcz”, Łęgowski tkwi przy swoim punkcie widzenia. Czy swoim zachwytem umie „zarazić”? Sceptycznym czytelnikom radziłbym nieśpieszną lekturę pojedynczych wierszy, najlepiej połączoną ze spacerem do miejsc w nich naszkicowanych. Nim zarzucimy autorowi tkliwość, rozejrzyjmy się wokół. Może tu rzeczywiście jest tak pięknie... Ma Bydgoszcz w Łęgowskim swojego „Or-Ota”.

Oddzielny rozdział tomiku zajmują wiersze poświęcone Bydgoskiej Pani z Różą, okolicom katedry i samej świątyni. Poniżej prezentujemy wybrane fragmenty.

Średniowieczna

Madonno
Średniowieczna
Staromiejska
Modlitewna –

w kolorach słońca
w barwach błękitu
baroku ołtarzy
psalmach gotyku –

Wszystkim nam bliska
Różo Mistyczna
z Bożym Dzieciątkiem
z cherubinami
z miasta nad Brdą
z farnej przystani –

Madonno Piękna
wciąż uśmiechnięta –

módl się za nami.


Witraże katedry – fary

(fragmenty)

Smukłe jak gotyk
świeczniki okien
katedry – fary
pośrodku miasta.
Świętych postaci
barwny korowód
klęka w południe
na Anioł Pański.
[…]
Lubię ściszony
złotawy półmrok
[…]
Gdy najpogodniej
spogląda w serce
matczyny uśmiech
najświętszej twarzy.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki