Logo Przewdonik Katolicki

Archidiecezja w skrócie

PK
Fot.

8 września w kościele pw. św. Bonawentury w Pakości odbył się dzień skupienia Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Uczestniczyło w nim ponad 300 członków Stowarzyszenia z Gniezna, Inowrocławia, Mogilna i Żnina. Gościem honorowym spotkania był bp Bogdan Wojtuś, który sprawował Mszę św. oraz wygłosił specjalną naukę. Po raz pierwszy...8 września w kościele pw. św. Bonawentury w Pakości odbył się dzień skupienia Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Uczestniczyło w nim ponad 300 członków Stowarzyszenia z Gniezna, Inowrocławia, Mogilna i Żnina. Gościem honorowym spotkania był bp Bogdan Wojtuś, który sprawował Mszę św. oraz wygłosił specjalną naukę. Po raz pierwszy w dniu skupienia nie uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia z parafii położonych na terenie diecezji bydgoskiej, gdyż w tym roku powołano już do istnienia SWPK Diecezji Bydgoskiej
17 września minęła 68. rocznica napaści wojsk sowieckich na Polskę. 14 września w mogileńskiej farze wierni zebrali się pod przewodnictwem bp. Wojciecha Polaka, by modlić się przy trumnie z urnami, w których złożono ziemię z prochami pomordowanych w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni. Następnego dnia bp Bogdan Wojtuś odprawił przy urnach uroczystą Mszę św. – W tej ziemi jest krew naszych przodków, krew wylana za ojczyznę, żebyśmy teraz mogli żyć bezpiecznie, bez lęku o każdy kolejny dzień – mówił w homilii bp Wojtuś. Po Mszy św. na cmentarzu odsłonięto nowy pomnik, postawiony z inicjatywy Stowarzyszenia Ziemia Katyńska Ziemi Mogileńskiej. Po poświęceniu pomnika bp Bogdan Wojtuś mówił: – Orzeł z tego pomnika bierze krzyż i niesie go do nieba – to dumny orzeł, orzeł wiary, który prosto do nieba zanosi dusze pomordowanych przez NKWD.
Na początku września parafia pw. św. Doroty w Strzałkowie wzbogaciła się o dwa nowe dzwony. Ich fundatorami są ks. radca Alfons Billert, były proboszcz parafii w Strzałkowie, obecnie jej rezydent, oraz jego siostra. – Nowe dzwony są wyrazem wdzięczności Bogu za lata życia i posługi kapłańskiej w tej parafii – tłumaczy ks. radca. Dzwony umieszczone na kościelnej dzwonnicy otrzymały imiona św. Józef i św. Hieronim. Ich łączna waga to ok. 500 kg. Uroczystego poświęcenia dzwonów dokonał 6 września abp Henryk Muszyński.
W dniach 10-11 września w Gnieźnie i Markowicach odbyło się spotkanie dla Dekanalnych Referentów Rodzin. Udział w nim wziął bp Bogdan Wojtuś i 25 księży, którzy dyskutowali m.in. o Karcie Praw Rodziny. Podczas spotkania zaprezentowano również projekt Instrukcji Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Gnieźnieńskiej, określający zasady dalszego i bliższego przygotowania do małżeństwa oraz wyznaczający obowiązki duszpasterstwa rodzin na poziomie diecezji, dekanatów i parafii.


W niedzielę 15 września w kościele parafialnym w Kwieciszewie odbył się koncert pieśni religijnej „Radośnie Panu Hymn Śpiewajmy”. Koncert poświęcony był pamięci kwieciszewskiego proboszcza, ks. Stanisława Kubińskiego, społecznika, założyciela Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej, Katolickiego Towarzystwa Robotników Polskich, Towarzystwa Czeladzi Katolickiej, Towarzystwa Śpiewu im. Królowej Jadwigi, zamordowanego w Dachau w czerwcu 1942 roku.


29 września w Sławnie odbędą się II Mistrzostwa Archidiecezji Gnieźnieńskiej w Tenisie Stołowym dla służby liturgicznej i księży. Mistrzostwa rozpoczną się Mszą św. dla uczestników, w sobotę o godz. 9, w parafii pw. św. Mikołaja w Sławnie.

Chętni do wzięcia udziału w rozgrywkach powinni przywieźć potwierdzenie z parafii o byciu ministrantem lub lektorem, strój sportowy oraz rakietkę do tenisa stołowego.
Inowrocławskie Centrum Spotkań Młodzieży „Petra Salis” jako temat spotkań w rozpoczynającym się roku szkolnym wyznaczyło sobie Dekalog. Pierwsze spotkanie z tego cyklu odbyło się 8 września. Uczestnicy rozważali fragment Ewangelii o bogatym młodzieńcu, następnie wspólnie oglądali film „Dekalog I” Krzysztofa Kieślowskiego. Po projekcji, podczas pracy w grupach młodzi ludzie układali rachunek sumienia związany z przykazaniem „Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną”. Spotkanie zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu z możliwością sakramentu pokuty i Eucharystia. Następne spotkanie z cyklu zaplanowane jest na 6 października.
9 września wierni z kilkunastu dekanatów zebrali się w Markowicach, by pod przewodnictwem bp. Bogdana Wojtusia dziękować za tegoroczne plony. Święcąc tradycyjne wieńce dożynkowe, ks. biskup przypomniał, że chleb jest owocem pracy rąk ludzkich, a wieś – podstawą rodziny. Przypomniał również postać bł. Karoliny Kózkówny, podkreślając jej wiejskie pochodzenie i stawiając ją za wzór cnoty. Uczestniczący w uroczystościach ks. Alojzy Święciechowski, diecezjalny duszpasterz rolników, zwrócił uwagę, że tegoroczne dożynki zbiegają się z 25-leciem duszpasterstwa rolników w Polsce. Po Mszy św. markowicki proboszcz zaprosił wszystkich uczestników do klasztoru na grochówkę.


Dekrety abp. Henryka Muszyńskiego

Ks. Mieczysław Kozłowski
z dniem 28.06.2007 mianowany dziekanem dekanatu miłosławskiego na okres 5 lat.

Ks. prałat dr Zenon Niemczyk z dniem 1.07.2007 mianowany sędzią Trybunału Metropolitalnego w Gnieźnie na okres 5 lat; z dniem 1 sierpnia br. mianowany rezydentem przy parafii pw. Świętej Trójcy w Gnieźnie.

Ks. Marian Baranowski z dniem 2.07.2007 mianowany radcą duchownym ad honores.

O. Tymoteusz Krzysztof Bondzior OFM z dniem 1.08.2007 zwolniony z obowiązków wikariusza przy kościele parafialnym pw. św. Bonawentury w Pakości.

O. Krzysztof Paweł Wantoch Rekowski OFM z dniem 1.08.2007 mianowany wikariuszem przy kościele parafialnym pw. św. Bonawentury w Pakości.

Ks. dr Zygmunt Zaborowski z dniem 1.08.2007 mianowany dyrektorem Prymasowskiego Instytutu Teologicznego w Gnieźnie oraz rezydentem w parafii przy bazylice prymasowskiej pw. Wniebowzięcia NMP w Gnieźnie.

Ks. kan. Ireneusz Pluciński dniem 10.08.2007 mianowany dziekanem dekanatu pobiedziskiego na okres dwóch lat.

Ks. Dariusz Larus z dniem 1.09.2007 mianowany ojcem duchownym Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, jednocześnie zwolniony z obowiązków wikariusza w parafii pw. bł. Michała Kozala w Gnieźnie.

Ks. Rafał Wnuk dekretem z dnia 8.09.2007 mianowany asystentem kościelnym Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

P. Teresa Niewiadomska dekretem z dnia 8.09.2007 powołana na diecezjalną doradczynię Życia Małżeńskiego i Rodzinnego w Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Ks. kan. dr Andrzej Bohdanowicz z dniem 15.09.2007 mianowany proboszczem parafii pw. św. Katarzyny w Opatówku.

Ks. dr Jakub Dębiec dekretem z dnia 10.09.2007 powołany na diecezjalnego duszpasterza Służby Ołtarza.

Ks. dr Maciej Olczyk z dniem 14.09.2007 mianowany wicerektorem Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie; jednocześnie zwolniony z obowiązków prefekta PWSD.

Z dniem 15.07.2007 abp Henryk Muszyński powołał na okres trzech lat Archidiecezjalną Komisję do spraw Powołań w składzie: ks. dr Grzegorz Iwiński (przewodniczący), ks. dr Tomasz Trzaskawka (wiceprzewodniczący), ks. dr Zbigniew Przybylski, ks. kan. Władysław Kaźmierczak, Magdalena Kaźmierska, ks. Paweł Kowalski, Wiesława Kozakowska, s. Magdalena Kąkol, ks. Robert Nurski, ks. Radosław Orchowicz, s. Anna Ozon, ks. dr Wojciech Rzeszowski, ks. Rafał Wnuk.

Z dniem 1.10.2007 abp Henryk Muszyński powołał na okres trzech lat Archidiecezjalną Komisję Liturgiczną w składzie: ks. kan. dr Andrzej Grzelak (przewodniczący), ks. prał. prof. dr hab. Jerzy Stefański, ks. dr Jakub Dębiec, ks. Ryszard Gilas (członkowie z urzędu), Iwona Błochowiak, ks. dr Franciszek Jabłoński, ks. Mariusz Kowalski SDB, ks. Radosław Orchowicz, ks. dr Waldemar Radecki, ks. Krzysztof Stawski, ks. dr Krzysztof Wętkowski (członkowie z nominacji).

oprac. mb


Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej ogłasza konkurs na stanowisko wychowawcy w Domu Matki i Dziecka, pełniącego rolę placówki opiekuńczo-wychowawczej. Szczegółowe wymagania dla kandydatów znaleźć można na stronie www.caritas.gniezno.pl
W święto Podwyższenia Krzyża w Żabnie (par. pw. św. Jana w Mogilnie) bp Wojciech Polak poświęcił nowy, największy na ziemi mogileńskiej przydrożny krzyż. Pierwszy krzyż w tym miejscu stał od roku 1933. W styczniu 1941 został ścięty przez niemieckich cywilów. Ukryli go wówczas mieszkańcy wsi, jednak kilka miesięcy później krzyż został znaleziony i spalony. Obecny ma wysokość 7,60 m i rozpiętość ramion 3,40 m, waży pół tony. Pierwsza Msza św. przed nowym krzyżem odprawiona została w niedzielę 16 września.


Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki