Logo Przewdonik Katolicki

W skrócie

Błażej Tobolski, Jadwiga Knie-Górna
Fot.

Stolica Apostolska zaakceptowała oficjalnie kanadyjski Lekcjonarz, w którym teksty mszalne zapisano w tzw. języku inkluzywnym, czyli nieuwzględniającym różnic płci. Informując o tym, kanadyjskie pismo katolickie The Catholic Register podało, że decyzję tę z zadowoleniem przyjęły tamtejsze feministki. Ich umiarkowane skrzydło opowiada się za wprowadzaniem do liturgii...

» Stolica Apostolska zaakceptowała oficjalnie kanadyjski Lekcjonarz, w którym teksty mszalne zapisano w tzw. języku inkluzywnym, czyli nieuwzględniającym różnic płci. Informując o tym, kanadyjskie pismo katolickie „The Catholic Register” podało, że decyzję tę z zadowoleniem przyjęły tamtejsze feministki. Ich umiarkowane skrzydło opowiada się za wprowadzaniem do liturgii kościelnej takiej terminologii, która neutralizuje płeć, ale tylko w stosunku do ludzi, nie Boga. Dążenia te popierają niektórzy teologowie i biskupi, szczególnie anglojęzyczni. Przekłady Pisma Świętego w języku inkluzywnym są używane od wielu lat, dotychczas jednak nie miały one oficjalnej aprobaty ze strony Watykanu.

» Replika posążku Matki Bożej z Aparecida – patronki Brazylii – przemierzyła Atlantyk, aby pobłogosławić Pragę. Towarzyszyła jej pielgrzymka, która 14 września wyruszyła z narodowego sanktuarium maryjnego w Aparecida i po drodze zatrzymała się w Natalu w stanie Rio Grande do Norte w północno-wschodniej części kraju. Przewodniczył jej metropolita Aparecida abp Raymundo Damasceno Assis.

» W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny 8 września w katedrze w Guiyangu – stolicy południowochińskiej prowincji Guizhou – ks. Paolo Xiao Zejiang przyjął sakrę biskupią. Była to pierwsza tego rodzaju uroczystość w Chinach od czasu ogłoszenia Listu Benedykta XVI do katolików w tym kraju. 40-letni kapłan, mianowany biskupem koadiutorem diecezji Guizhou, jest obecnie wikariuszem biskupim tej jednostki kościelnej, kierowanej dotychczas przez 89-letniego bp. Aniceto Wang Chongyi.

» W Meksyku przedstawiciele Kościoła katolickiego, prawnicy, politycy oraz reprezentanci stowarzyszeń rodziców i organizacji pozarządowych podpisali Deklarację Praw Człowieka Poczętego. Dokument zawiera 10 zasad, które podkreślają, że każde poczęte dziecko ma prawo do uznania za jednostkę rodzaju ludzkiego. Deklaracja zaproponowała także ogłoszenie przypadającej 8 grudnia uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jako Światowego Dnia Dziecka Poczętego.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki