Logo Przewdonik Katolicki

Nie tylko gospodarka!

Piotr Dogondke
Fot.

Interesujący obraz Polski zdominował w ostatnim czasie media. Jest to obraz kraju, gdzie spada bezrobocie, wzrost gospodarczy jest wyraźnie widoczny, ale premier mówi, że dalej rządzić się nie da i wszyscy prowadzą debatę o wcześniejszych wyborach. Obraz państwa, w którym wobec bezpodstawnych zagranicznych oskarżeń o zagrożenie demokracji znajdują się politycy popierający obecność...

Interesujący obraz Polski zdominował w ostatnim czasie media. Jest to obraz kraju, gdzie spada bezrobocie, wzrost gospodarczy jest wyraźnie widoczny, ale premier mówi, że dalej rządzić się nie da i wszyscy prowadzą debatę o wcześniejszych wyborach. Obraz państwa, w którym wobec bezpodstawnych zagranicznych oskarżeń o zagrożenie demokracji znajdują się politycy popierający obecność zagranicznych obserwatorów podczas wyborów! Państwa, którego były prezydent doradza sąsiadowi, jaką politykę stosować wobec Polski. Zdziwienia, jak to możliwe, że szkoła cieszy się tak dobrą opinią wśród ankietowanych rodziców. Polityka zwierzającego się w telewizji ze swoich niegodziwości. Urzędnika publicznie kłamiącego, ale nadal będącego kandydatem na premiera.

Na szczęście, na przekór obrazowi medialnemu, w naszej codzienności spotykamy wielu porządnych ludzi, ciężko pracujących na utrzymanie rodziny. Również tych zaangażowanych w życie swojej małej ojczyzny. Miejmy nadzieję, że wielu mądrych i uczciwych także zajmuje się i w przyszłości będzie się zajmować polityką dla dobra wspólnego. Ta nadzieja, choć czasem tak ostro atakowana, nie może wszak zgasnąć. W tym medialnym zamieszaniu, niestety, nikogo nie dziwi już masowa emigracja i to nawet całych rodzin! Środki przekazu donoszą nawet, że ławki w niektórych szkołach zaczynają świecić pust kami! Ale politycy jakoś zdają się być ślepi na tę rzeczywistość. Nie zauważyłem ożywionych dyskusji, co zrobić, by zaradzić tej niepokojącej sytuacji. A przecież przyszły rok ma być ogłoszony rokiem rodziny i nad jej nowymi zagrożeniami warto się zastanowić!

Chyba każdy zdrowo myślący zgodzi się, że dobra rodzina to najbardziej „ekologiczne” środowisko dla człowieka. Mało tego, to właśnie rodzina jest podstawą zdrowego społeczeństwa. Jakie są rodziny, tacy są później politycy. To rodzina kształtuje przyszłych premierów i prezydentów. O rodzinę powinno troszczyć się państwo i to przede wszystkim ze względu na własne dobro! To jej brak jest ogromnym dramatem wielu osób. Ciekawe, że w podobny sposób myślano już przed tysiącami lat. Więcej o rodzinie w starożytności piszemy na łamach tego wydania naszego tygodnika.

Natomiast tematem niniejszego numeru jest ekologia bliska człowiekowi. Niestety, każdy z nas ma swój udział we współczesnych zagrożeniach cywilizacyjnych. Przecież trudno nagle przestać korzystać z samochodu czy komputera. Niemniej bardzo wiele działań w zakresie ochrony środowiska naturalnego może być podejmowanych. I jest to postawa na wskroś chrześcijańska. Czy wiedzą Państwo, że Watykan znajduje się w czołówce państw wykorzystujących odnawialne źródła energii? Ponadto w procesie ochrony przyrody potrzeba wiele mądrości, tak by to człowiek był jej podmiotem. Ona przecież jest jego naturalnym środowiskiem i jeżeli ją zniszczy, to nawet politycy nie pomogą.

Mam nadzieję, że wobec skupienia się w ostatnim okresie mediów na problemach polityki wewnętrznej, relacja z pobytu Papieża w Loreto i Austrii będzie dla naszych Czytelników ciekawym uzupełnieniem, a historia i kultura w naszym piśmie da Państwu tak potrzebny oddech.

Mój cytat

Pieśń Słoneczna

Najwyższy, wszechpotężny dobry Panie,
Twoja jest sława, chwała i cześć, i wszelkie błogosławieństwo Jedynie Tobie, Najwyższy, przystoją,
A żaden człowiek nie jest godzien nazwać Ciebie.
Pochwalony bądź, Panie, z wszystkimi swymi twory,
Przede wszystkim z szlachetnym bratem naszym, słońcem,
Które dzień stwarza, a Ty świecisz przez nie;
I jest piękne i promienne w wielkim blasku;
Twoim, Najwyższy, jest wyobrażeniem.
Pochwalony bądź, Panie, przez brata naszego, księżyc,
i nasze siostry, gwiazdy;
Tyś ukształtował je w niebie jasne i cenne, i piękne.
Pochwalony bądź, Panie, przez brata naszego, wiatr,
I przez powietrze, i czas pochmurny i pogodny, i wszelki,
Przez które dajesz tworom swoim utrzymanie.
Pochwalony bądź, Panie, przez siostrę naszą, wodę,
Co pożyteczna jest wielce i pokorna, i cenna, i czysta.
Pochwalony bądź, Panie, przez brata naszego, ogień,
Którym oświecasz noc,
A on jest piękny i radosny, i silny, i mocny.
Pochwalony bądź, Panie, przez siostrę naszą, matkę ziemię,
Która nas żywi i chowa
I rodzi różne owoce z barwnymi kwiaty i zioły.
Pochwalony, bądź, Panie, przez tych, co przebaczają dla miłości Twojej
I znoszą słabość i utrapienie.
Błogosławieni, którzy wytrwają w pokoju,
Gdyż przez Ciebie, Najwyższy, będą uwieńczeni.
Pochwalony bądź, Panie, przez siostrę naszą śmierć cielesną,
Której żaden człowiek ujść nie może;
Biada tym, co konają w grzechach śmiertelnych;
Błogosławieni, którzy znajdą się w Twej najświętszej woli;
Bowiem śmierć wtóra zła im nie czyni.
Chwalcie i błogosławcie Pana, i czyńcie Mu dzięki.

Św. Franciszek z Asyżu tłum. Leopold Staff

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki