Logo Przewdonik Katolicki

Brat Ave Maria

br. Wiesław Ratajczak OMI
Fot.

Antoni Kowalczyk, obecnie Sługa Boży, nazywany Bezrękim Bratem, od najmłodszych lat był czcicielem Matki Najświętszej to Jej powierzył całe swoje życie. Antoni Kowalczyk urodził się 4 czerwca 1866 r. w Dzierżanowie, w pobożnej rodzinie ubogich rolników. W dzieciństwie i młodości często nawiedzał pobliskie sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie k. Krotoszyna. Praca...

Antoni Kowalczyk, obecnie Sługa Boży, nazywany Bezrękim Bratem, od najmłodszych lat był czcicielem Matki Najświętszej – to Jej powierzył całe swoje życie.

Antoni Kowalczyk urodził się 4 czerwca 1866 r. w Dzierżanowie, w pobożnej rodzinie ubogich rolników. W dzieciństwie i młodości często nawiedzał pobliskie sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie k. Krotoszyna.

Praca i powołanie
Gdy ukończył 18 lat, musiał zacząć pomagać w utrzymaniu rodziny, pracując później także w fabrykach w Niemczech. Tam też uległ wypadkowi i stracił wzrok. Został cudownie uzdrowiony w czasie Drogi krzyżowej, jak później często sam wspominał.

W Niemczech zetknął się też ze Zgromadzeniem Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Dzięki ich pomocy rozpoczął naukę w prowadzonym przez oblatów Kolegium św. Karola w Valkenburgu. Wstąpił do nowicjatu i złożył śluby jako brat zakonny. Pracując na misji w Kanadzie, br. Antoni uległ w 1897 r. poważnemu wypadkowi: maszyna zmiażdżyła mu prawą rękę. Pomimo zabiegów lekarskich trzeba było ją amputować. Mimo to jeszcze przez pewien czas prowadził przyklasztorne gospodarstwo.

Przykład chrześcijańskiego życia
W 1911 r., skierowano go do Edmonton. Tam, w junioracie św. Jana, spędził resztę życia. W tym klasztorze młodzi chłopcy zdawali maturę i podejmowali decyzję o poświęceniu życia Bogu w pracy misyjnej. Przez prawie 36 lat br. Antoni prowadził pralnię i kotłownię, dbał o porządek w klasztorze i jego otoczeniu, był także zakrystianinem. Wielu juniorów zawdzięczało mu w pewien sposób swoją formację. Dawał dobry przykład sumienności, modlitwy i wytrwałości oraz służył dobrą radą, modlitwą i pokutą, podejmowaną cicho i w ukryciu. Do końca życia zachował szczególne nabożeństwo do Matki Bożej. Często odmawiał modlitwę Zdrowaś Maryjo, dlatego nazwano go Brat Ave Maria. Z tego czasu znanych jest wiele „małych cudów”, które dokonywały się dzięki jego modlitwie.

Zmarł 10 lipca 1947 r. w czasie dorocznych rekolekcji zakonnych w St. Albert, w wieku 81 lat. Tam też został pochowany. Jego grób jest nawiedzany przez rzesze wiernych, którzy dzięki wstawiennictwu Bezrękiego Brata doznają od Boga i Matki Najświętszej licznych łask. W 1979 r. Jan Paweł II przyznał mu tytuł Sługi Bożego. Wierzymy, że Sługa Boży Brat Antoni Kowalczyk OMI otrzyma miano błogosławionego Kościoła, któremu pokornie i wiernie służył przez całe swoje życie.

O otrzymanych łaskach prosimy powiadomić:
Prowincjał Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, ul. Ostatnia 14 60-102 Poznań


Modlitwa

Bądź uwielbiony Boże, nasz Ojcze, że wiernego czciciela Niepokalanej, Brata Antoniego, tak przedziwnie prowadziłeś drogą Twojej woli, a w dźwiganiu krzyża cierpienia i codziennych obowiązków pomnażałeś jego siły, aby niósł go wiernie na wzór Chrystusa. Uwielbiam Cię, Panie, za jego heroiczną wiarę i ufność, dzięki którym jego modlitwy wysłuchiwałeś z ojcowską dobrocią i objawiałeś swoją miłość. Przez wzgląd na Twojego Sługę udziel mi, Panie, łaski, o którą Cię proszę... Niech dzięki temu okaże się jego świętość, a moje serce utwierdzi się w wypełnianiu Twojej woli. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Ojcze nasz... Chwała Ojcu... Zdrowaś Maryjo...

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki