Logo Przewdonik Katolicki

Oświadczenie

PK
Fot.

w sprawie opublikowania tekstu wystąpienia ks. kard. Stanisława Dziwisza na temat Radia Maryja W związku z upublicznieniem tekstu wystąpienia ks. kard. Stanisława Dziwisza podczas obrad Rady Stałej Komisji Episkopatu Polski i Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze 25 sierpnia 2007 r., dotyczącego Radia Maryja, oraz toczącą się na ten temat debatą w mediach, przekazuję stanowisko biskupa...

w sprawie opublikowania tekstu wystąpienia ks. kard. Stanisława Dziwisza na temat Radia Maryja

W związku z upublicznieniem tekstu wystąpienia ks. kard. Stanisława Dziwisza podczas obrad Rady Stałej Komisji Episkopatu Polski i Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze 25 sierpnia 2007 r., dotyczącego Radia Maryja, oraz toczącą się na ten temat debatą w mediach, przekazuję stanowisko biskupa włocławskiego Wiesława Alojzego Meringa w powyższej sprawie.

1. Wystąpienie ks. kard. Stanisława Dziwisza skierowane było do księży biskupów i nie było przeznaczone do publicznej debaty. Wydrukowanie tekstu bez zgody autora jest poważnym nadużyciem i praktyką, która nie idzie w parze z zasadami kultury i etyki dziennikarskiej.

2. Głos ks. kard. Stanisława Dziwisza, bardzo ważny i pełen troski o Kościół, był jedną z wielu wypowiedzi, którą należy umieścić w kontekście innych wystąpień księży biskupów. Ich celem miało być wypracowanie wspólnej i najlepszej oceny sytuacji oraz odpowiedniej na nią reakcji. Decyzje w każdej sprawie, także i tej, podejmuje cała Konferencja Episkopatu Polski.

3. Nie należy spodziewać się szybkich reakcji w sprawie Radia Maryja; tym bardziej że odnosi się wrażenie, iż dostrzegalne są próby nacisku ze strony niektórych środowisk na dokonanie jednostronnej oceny działalności rozgłośni. Stanowisko Episkopatu wypracowywane jest starannie i z rozwagą, uwzględniając dobro duchowe rzeszy katolików, dla których Radio Maryja stanowi rzeczywistą pomoc w duchowym wzrastaniu w wierze i miłości do Boga, Kościoła i Ojczyzny.

Włocławek, 5 września 2007 r.

ks. dr Artur Niemira
kanclerz Kurii Diecezjalnej Włocławskiej
rzecznik biskupa włocławskiego

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki