Logo Przewdonik Katolicki

Karminenie piersią a praca

Justyna Koper
Fot.

Lekarze na całym świecie zachęcają kobiety do karmienia piersią, gdyż dzieci są wówczas zdrowsze i lepiej się rozwijają. Niestety, pracodawcy zatrudniający kobiety karmiące nie zawsze chcą pogodzić się z faktem, że kobietom tym należą się specjalne przywileje. Jakie prawa przysługują pracownicom karmiącym? Kobieta karmiąca, która wraca do pracy, powinna walczyć o...

Lekarze na całym świecie zachęcają kobiety do karmienia piersią, gdyż dzieci są wówczas zdrowsze i lepiej się rozwijają. Niestety, pracodawcy zatrudniający kobiety karmiące nie zawsze chcą pogodzić się z faktem, że kobietom tym należą się specjalne przywileje.

Jakie prawa przysługują pracownicom karmiącym?
– Kobieta karmiąca, która wraca do pracy, powinna walczyć o swoje prawo do dwóch półgodzinnych przerw w czasie pracy na karmienie dziecka.

Ponadto jeżeli kobieta karmi więcej niż jedno dziecko, wówczas przysługują jej dwie przerwy w pracy po 45 minut. Karmiące pracownice mogą również skierować wniosek do pracodawcy o udzielenie im przerw łącznie.

Czy obowiązują jakieś ograniczenia w tym zakresie?
– Niestety, są pewne ograniczenia tych przywilejów. Przerwa na karmienie nie przysługuje kobiecie zatrudnionej krócej niż 4 godziny dziennie. Jeżeli czas pracy nie przekracza 6 godzin, kobieta karmiąca korzysta z jednej przerwy.

W jaki sposób pracownica karmiąca może udowodnić pracodawcy, że karmi?
– W razie wątpliwości kobieta karmiąca może złożyć oświadczenie o tym, że karmi piersią, albo przedstawić pracodawcy zaświadczenie lekarskie, z którego wynika fakt karmienia dziecka piersią. Jeżeli lekarz nie chce wydać takiego zaświadczenia, można wówczas udać się do kierownika przychodni.

Bardzo często kobiety karmiące napotykają na różne bariery i równie często prawo do przerw w pracy zależy od dobrej woli lekarza, kierownika działu kadr czy pracodawcy.

Należy jednak konsekwentnie realizować swoje prawo i nie zrażać się przeciwnościami.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki