Logo Przewdonik Katolicki

Wśród głowsów radości i chwały

Barbara Sawic
Fot.

W poniedziałek 13 sierpnia o godz. 15.30 do sanktuarium na Jasnej Górze dotarli uczestnicy Pieszej Pielgrzymki Diecezji Włocławskiej. Do tronu Maryi podążali w czterech grupach: włocławskiej, tzw. amarantowej (około 460 osób), konińskiej żółtej (około 300 osób), turkowskiej zielonej (około 200 osób i dzierżawskiej niebieskiej (około 90 osób). Hasłem pielgrzymki...

W poniedziałek 13 sierpnia o godz. 15.30 do sanktuarium na Jasnej Górze dotarli uczestnicy Pieszej Pielgrzymki Diecezji Włocławskiej. Do tronu Maryi podążali w czterech grupach: włocławskiej, tzw. amarantowej (około 460 osób), konińskiej – żółtej (około 300 osób), turkowskiej – zielonej (około 200 osób i dzierżawskiej – niebieskiej (około 90 osób).

Hasłem pielgrzymki były słowa: „Przypatrzcie się powołaniu naszemu”. Każdego dnia pątnicy uczestniczyli w Mszy św., korzystali ze spowiedzi, wsłuchiwali się w konferencje o odkrywaniu powołania do małżeństwa, kapłaństwa i życia zakonnego, do służby ojczyźnie oraz modlili się o powołania kapłańskie i zakonne. Podczas postoju w par. Charłupia Mała, w tamtejszym kościele Narodzenia NMP, dwoje uczestników pielgrzymki, Agnieszka i Łukasz, zawarło sakrament małżeństwa.

Tradycyjnie pielgrzymi docierający na Jasną Górę manifestują radość i euforię. Stany te wyrażają śpiewem i tańcem wychwalającym Boga. Dzieje się tak zgodnie ze słowami zawartymi w Piśmie Świętym: „Rozpływa się moja dusza, gdy wspominam, jak z tłumem kroczyłem do domu Bożego, w świątecznym orszaku, wśród głosów radości i chwały” (Ps 42, 5). Natomiast przed Szczytem Jasnej Góry pątnicy w milczeniu kładą się krzyżem, na znak zjednoczenia z cierpiącym Chrystusem. Ten wzruszający dla pielgrzymów i witających ich osób gest jest niejako pierwszym owocem pielgrzymki. Ukazuje on postawę człowieka wobec Boga, wiary, sensu życia.

Na Jasnogórskim Szczycie pielgrzymów oczekiwał biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering. Powitał serdecznie wszystkich, podziękował za podjęty trud i poświęcenie. Wyraził też nadzieję, że „rekolekcje w drodze” wydadzą w przyszłości stukrotny plon.

Następnie ks. Wojciech Kaźmierczak, przewodnik i koordynator pielgrzymki, scharakteryzował pątniczy szlak; wspomniał najważniejsze chwile pielgrzymowania, po czym zaprosił wszystkich do kaplicy Cudownego Wizerunku, na osobistą modlitwę, zawierzenie i kontemplację wizerunku Czarnej Madonny. O godzinie 20 pielgrzymi diecezji włocławskiej, wraz z pielgrzymami z diecezji: radomskiej, kieleckiej i sosnowieckiej, uczestniczyli w uroczystej Eucharystii, której przewodniczył ks. bp Wiesław Alojzy Mering. Mszę św. koncelebrowali: biskup kielecki Kazimierz Ryczan, który wygłosił homilię, biskup radomski Zygmunt Zimowski, biskup sosnowiecki Adam Śmigielski, który poprowadził Apel Jasnogórski, oraz kapłani sprawujący duszpasterską opiekę podczas pielgrzymki.

Większość pątników po Mszy Świętej powróciła do domów zamówionymi autokarami lub własnym transportem. Na Jasnej Górze pozostało około 500 osób; 15 sierpnia wzięły one udział w centralnych uroczystościach odpustowych ku czci Matki Bożej Wniebowziętej.

Druga grupa Pieszej Pielgrzymki Diecezji Włocławskiej na Jasną Górę – z Sieradza i ze Zduńskiej Woli – przybędzie do sanktuarium 26 sierpnia, na uroczystość odpustową ku czci Matki Bożej Częstochowskiej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki