Logo Przewdonik Katolicki

Z potrzeby serca, z miłością i nadzieją

Barbara Sawic
Fot.

Pod hasłem Przypatrzcie się powołaniu waszemu, w święto Przemienienia Pańskiego, w poniedziałek 6 sierpnia, rozpoczęła się XIX Piesza Pielgrzymka Włocławska na Jasną Górę. Zainicjowana została o godz. 6.30 w bazylice katedralnej Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Wiesława Alojzego Meringa. Słowo wprowadzające do liturgii wygłosił...

Pod hasłem „Przypatrzcie się powołaniu waszemu”, w święto Przemienienia Pańskiego, w poniedziałek 6 sierpnia, rozpoczęła się XIX Piesza Pielgrzymka Włocławska na Jasną Górę. Zainicjowana została o godz. 6.30 w bazylice katedralnej Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Wiesława Alojzego Meringa.

Słowo wprowadzające do liturgii wygłosił wikariusz biskupi na rejon włocławski i proboszcz par. katedralnej ks. prał. Stanisław Waszczyński. Z pasterzem diecezji Eucharystię sprawował biskup pomocniczy Stanisław Gębicki, kapłani diecezjalni – w ich gronie m.in. dyrektor i kierownik pielgrzymki włocławskiej księża Krzysztof Kacała i Wojciech Kaźmierczak – oraz kapłani zakonni. Homilię wygłosił kanclerz Kurii Diecezjalnej Włocławskiej ks. Artur Niemira. Nawiązując do czytań mszalnych, zwrócił uwagę, że „[dziś] katedra stała się ewangelijnym miejscem spotkania uczniów ze swoim Panem, który zaprasza nas, abyśmy weszli na górę i przekonali się, że Jezus jest Synem Bożym, abyśmy odkryli piękno Jego oblicza”. Jego zdaniem Jasna Góra, dom Maryi, jest miejscem doświadczenia szczególnej obecności Boga; miejscem, w którym można dostrzec przemienione na modlitwie oblicze Pana, a nadto szkołą Maryi, gdzie samemu można uczyć się modlitwy i domem uczniów Chrystusa. – Do czego jesteśmy powołani? Do naśladowania Chrystusa w swoim życiu, do kroczenia za Nim, do pielgrzymowania razem z Nim – mówił ks. Niemira. Sam Chrystus będzie prowadził idących, umacniał, błogosławił, podnosił w trudzie, opatrywał rany, brał w ramiona. Ksiądz kanclerz zachęcał pielgrzymów, aby ujrzeli Chrystusa w każdym z braci i sióstr, w kapłanach pełniących posługę, w służbach pielgrzymkowych, w animatorach muzycznych. Nazwał pielgrzymów zwiastunami nadziei, na których liczy Kościół włocławski, i apelował do nich: – Zabierzcie ze sobą naszą diecezję, ponieście intencje tych, którzy iść nie mogą: ich radości, lęki, ich błagania i dziękczynienia. Niech towarzyszy wam błogosławieństwo biskupa, kapłanów i bliskich (...). Wzbudźcie niepokój u tych, którzy o Bogu zapomnieli i nie chcieliby was oglądać. Niech w waszej modlitwie usłyszą głos Pana!

W słowie po Komunii św. pasterz diecezji podzielił się z pielgrzymami refleksją o tym, że dopiero od niedawna piesze pielgrzymki na Jasną Górę stały się faktem prezentowanym przez media, które ukazują ludzi gotowych do podjęcia ofiary, trudu, którzy za Jezusem „wyszli na górę”. Większość ludzi pozostaje wówczas pod wrażeniem tego, że ktoś podjął niełatwą decyzję, wyrzeczenie. Tymczasem należy pamiętać, ile pielgrzymka daje człowiekowi, jak wielką jest dlań wartością. – Gdyby była inna, lepsza niż droga ofiary do Boga, On z pewnością powiedziałby nam o jej istnieniu. Nie zapominajmy, że dając otrzymujemy – mówił ks. biskup. Zwracając się do niepełnosprawnych uczestników pielgrzymki podkreślił, jak bardzo są bliscy, drodzy i cenni dla Kościoła. – Bóg zapłać za przykład, jakim służycie nam i wszystkim, z którymi się spotkacie! – zakończył pasterz diecezji.


Ks. biskup Wiesław Mering w słowie do pielgrzymów włocławskich

Przez cały czas trwania pielgrzymki w katedrze włocławskiej codziennie będzie odmawiany Różaniec w intencji idących. Trzeciego dnia pielgrzymki (dzień powołaniowy) odwiedzi ich ks. bp Stanisław Gębicki. 13 sierpnia, około godz. 15.30, pielgrzymi włocławscy, razem z innymi grupami z naszej diecezji, uroczyście wejdą na Jasną Górę, gdzie powita ich ks. bp Wiesław Mering.

Moi rozmówcy, zapytani przed pielgrzymką, dlaczego podjęli ten trud, najczęściej odpowiadali, że chcą „inaczej zobaczyć Boga”, wzmocnić się duchowo, modlić się o siły do dalszego życia. Niektórzy mówili o potrzebie serca, o konieczności odnalezienia się na nowo. Nie brakowało osób, które chcą podziękować Bogu za wszelkie otrzymane dobro, prosić w dalszych potrzebach. Niepełnosprawni uczestnicy podkreślali, że modlitwa przed Cudownym Wizerunkiem jest dla nich natchnieniem i umocnieniem. Łączy ich wiara i nadzieja, że za wstawiennictwem Częstochowskiej Maryi Bóg nie odmówi ich prośbom.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki