Logo Przewdonik Katolicki

W tanecznym rytmie

Natalia Budzyńska
Fot.

Dawno żadna płyta nie sprawiła mi tyle radości, co wydana niedawno kompilacja tańców z XV-XVII wieku, nagranych przez znakomitego Jordi Savalla i jego spółkę, zgromadzoną w trzech zespołach. Płyta nosi tytuł Ludi Musici. The Spirit of Dance i jest wspaniałym obrazem także tego, że ludzie zawsze lubili dobrze się bawić. A duch tańca w każdej kulturze odgrywał tę samą...

Dawno żadna płyta nie sprawiła mi tyle radości, co wydana niedawno kompilacja tańców z XV-XVII wieku, nagranych przez znakomitego Jordi Savalla i jego spółkę, zgromadzoną w trzech zespołach. Płyta nosi tytuł „Ludi Musici. The Spirit of Dance” i jest wspaniałym obrazem także tego, że ludzie zawsze lubili dobrze się bawić. A duch tańca w każdej kulturze odgrywał tę samą rolę.

Jakżeby pomylił się ktoś, kto myśli, że muzyka dawna nie jest dziś popularna! Jordi Savall przez wiele lat ciężko pracował, aby tę muzykę spopularyzować, a teraz zbiera owoce. Założona przez niego wytwórnia płytowa Alia Vox często wypuszcza na rynek nowe nakłady, on sam wciąż wydaje płyty sygnowane swoim nazwiskiem i wcale nie narzeka na sprzedaż. Najnowsza produkcja jest wprawdzie składanką, ale za to jaką! Pomysł zgromadzenia na jednym krążku utworów, które łączy przeznaczenie, okazał się bardzo atrakcyjny. Znajduje się tutaj ponad dwadzieścia utworów powstałych w latach 1450-1650 w różnych częściach świata. Utwory pochodzą z nagrań dokonanych w latach1997-2006 i wydanych już wcześniej na różnych płytach, a wykonawcami są: zespół Hespèrion XXI, Le Concert des Nations, La Capella Reial de Catalunya i Montserrat Figueras o anielskim głosie. Wszystkich łączy postać Jordi Savalla.

Barcelona
Jako sześciolatek rozpoczął muzyczne kształcenie w chłopięcym chórze w rodzinnej Barcelonie. Tam też studiował w konserwatorium w klasie wiolonczeli. W 1965 roku sam zaczął się uczyć gry na violi da gamba i studiować muzykę dawną. Również z Barcelony pochodzi Montserrat Figueras. W 1966 roku studiowała wczesne techniki śpiewu, od trubadurów do baroku. Rok później spotkała Jordi Savalla i od tego czasu są razem: razem pracują, tworzą, żyją. Mają dwoje dorosłych już dzieci, które poszły w ślady rodziców. Kto raz usłyszy głos Montserrat, nigdy go już nie zapomni. Niewiele jest śpiewaczek, w tak łagodnym głosie potrafiących zawrzeć tyle emocji i wigoru. Razem założyli zespół Hespèrion XX w 1974 roku, który wraz z nastaniem XXI wieku zmienił nazwę na Hespèrion XXI. Połączył ich wspólny cel: studiowanie i interpretowanie muzyki dawnej według nowych, współczesnych kryteriów oraz fascynacja bogactwem hiszpańskiej i europejskiej muzyki sprzed XVIII wieku. La Capella Reial de Catalunya to zespół powstały z inicjatywy małżonków Savall w 1987 roku w Barcelonie. Jest to pierwsza grupa wokalna, której zadaniem jest interpretacja muzyki powstałej w okresie hiszpańskiego złotego wieku według historycznych zasad i która składa się wyłącznie z hiszpańskich głosów. Wynika to z przekonania, że kulturalne korzenie narodu i jego tradycje mają decydujący wpływ na ekspresję jego muzycznego języka.

Orkiestra Le Concert des Nations
Zespół powstał w wyniku trzynastoletnich badań i interpretacji na polu muzyki dawnej, a jego wzorem są słynne dworskie zespoły, które w mistrzowski sposób wykonywały utwory religijne i świeckie, skomponowane na Półwyspie Iberyjskim. Dwa lata później Jordi Savall powołał w Paryżu do życia orkiestrę Le Concert des Nations. Jej muzycy pochodzą z krajów Europy Łacińskiej i są specjalistami w wykonywaniu repertuaru barokowego do okresu romantyzmu (1600-1850) na instrumentach z epoki. Pod przewodnictwem Jordi Savalla grają niezliczoną liczbę koncertów i nagrywają kolejne płyty. Sam mistrz ma ich na koncie ponad 160!

Najnowsze wydawnictwo zaprasza do tańca w rytm dworskich i ludowych tańców z różnych stron świata. Od Afganistanu przez Turcję wędrujemy do Włoch, Anglii i Francji oraz do Hiszpanii, która urzeka temperamentem. Na końcu podróży zatrzymujemy się w Nowym Świecie i zachwyci nas utwór „Folias Criollas”, którym Savall i Hespèrion XXI cieszy słuchaczy od lat.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki