Logo Przewdonik Katolicki

Festiwal: 8. Letnia Akademia Filmowa

Natalia Budzyńska
Fot.

8. Letnia Akademia Filmowa 10-19.08. Zwierzyniec Pamiętam czasy, gdy w okresie wakacji był tylko jeden festiwal filmowy przynajmniej nie było problemu, gdzie się wybrać myślę sobie z przymrużeniem oka. Od kilku lat można spędzić lato, podróżując po Polsce i oglądając filmy w ciekawej festiwalowej atmosferze. Niestety, trzeba by mieć dużo wolnego czasu i jeszcze...

8. Letnia Akademia Filmowa
10-19.08. Zwierzyniec


Pamiętam czasy, gdy w okresie wakacji był tylko jeden festiwal filmowy – przynajmniej nie było problemu, gdzie się wybrać – myślę sobie z przymrużeniem oka. Od kilku lat można spędzić lato, podróżując po Polsce i oglądając filmy w ciekawej festiwalowej atmosferze. Niestety, trzeba by mieć dużo wolnego czasu i jeszcze więcej pieniędzy. Amatorzy dobrego kina muszą więc dokonać wyboru. Można np. pojechać w piękne okolice Roztoczańskiego Parku Narodowego. W samym sercu Roztocza, niedaleko Zamościa, leży niewielkie miasteczko – Zwierzyniec. Po raz ósmy odbędzie się tam Letnia Akademia Filmowa. W tym roku niewątpliwą atrakcją będzie wielka retrospektywa twórczości hiszpańskiego reżysera Carlosa Saury. Planowana była jego wizyta w Zwierzyńcu, niestety, prawdopodobnie będą musiały wystarczyć nam tylko filmy. „Nakarmić kruki” czy „Anna i wilki” to pozycje kultowe, dobrze znane są także jego produkcje muzyczno-taneczne: „Carmen” i „Tango”. Będziemy mieli jednak szansę zobaczyć obrazy pokazywane dotychczas bardzo rzadko i to tylko podczas projekcji zamkniętych.

Kolejne atrakcyjne pokazy zgrupowane są w różnych kategoriach. „Kino w pięciu smakach” to kinematografia azjatycka: chińska, wietnamska czy koreańska. Wśród nich znajdują się słynne nazwiska: Zhang Yimou, Tran Anh Hung, Kim Ki-duk. „Inwazja Hunów” to z kolei znakomite filmy węgierskie ostatnich lat. Ich twórcami są zarówno znani reżyserzy, jak i młode pokolenie, ale już popularne. „From Praga with love” to pokaz czeskiej kinematografii fabularnej i dokumentalnej, nowej i starej. Cykl „Inne światy” to nie spodziewany przegląd filmów SF, ale historie o ludziach, których natura lub los naznaczyły odmiennością, nadwrażliwością, piętnem. Filmy, które złożą się na ten przegląd, to próba położenia kładki pomiędzy światem „odmieńców” a tym, należącym do ludzi „normalnych”. Z kolei hasło „Jak w rodzinie” nabiera nowego sensu, gdy obserwujemy, ku czemu zmierza współczesny świat.

W ciągu dziewięciu festiwalowych dni organizatorzy proponują również koncerty z pogranicza etno-folku oraz spektakle teatralne. Przyjazd zapowiedziało wielu twórców, nie zabraknie w związku z tym wykładów, prelekcji i seminariów.

Szczegóły na stronie: www.laf.net.pl

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki