Logo Przewdonik Katolicki

Współczesna martyrologia - dlaczego?

Barbara Sawic
Fot.

Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie wraz z Drukarnią Archidiecezjalną w Katowicach wydało publikację pt. Prześladowani i zapomniani. Raport o prześladowaniach chrześcijan w latach 2005-2006. Zawartość książki stanowią informacje sporządzone na podstawie relacji biskupów, księży, sióstr zakonnych i osób świeckich pracujących w krajach misyjnych. Z informacji...

Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie wraz z Drukarnią Archidiecezjalną w Katowicach wydało publikację pt. „Prześladowani i zapomniani. Raport o prześladowaniach chrześcijan w latach 2005-2006”. Zawartość książki stanowią informacje sporządzone na podstawie relacji biskupów, księży, sióstr zakonnych i osób świeckich pracujących w krajach misyjnych. Z informacji tych, jak również wywiadów, których udzielili: kard. Joseph Zen z Hongkongu, abp. Louis Sako z Kirkuku, bp. Daniel Adwok z Chartumu i Yusif Said, chrześcijanin z Pakistanu, wynika, jakiego heroizmu wymaga od wyznawców Chrystusa trwanie w wierze w krajach, gdzie chrześcijaństwo jest religią prześladowaną. Ukazując zagrożenie stabilizacji światowej fundamentalizmem religijnym, książka wskazuje na islam wojujący, radykalny hinduizm i buddyzm oraz ateistyczne reżimy dyktatorskie.

W słowie wstępnym autorstwa abp. Lawrence’a Saldanha z Lahore (Pakistan) czytamy m.in.: „W pierwszych latach nowego tysiąclecia narasta fala nietolerancji i nienawiści na tle religijnym. Narasta potrzeba, aby ludzie mieszkający na Zachodzie byli bardziej świadomi cierpień naśladowców i wyznawców Chrystusa. Doceniam wsparcie organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, która pomaga uciskanym mniejszościom w krajach muzułmańskich poprzez modlitwę i pomoc materialną. Dzieje tych ludzi muszą być zapisane dla potomności, aby inspirować przyszłe pokolenia”.

Dochód ze sprzedaży książki przekazywany jest na projekty dla Sudanu: pierwszy dotyczy zakupu 30 rowerów dla sióstr zakonnych i katechetów, drugi – sfinansowania studni i pompy wodnej dla seminarium w Chartumie; trzeci, pt. „Wychować, aby ocalić”, polega na wsparciu programu edukacyjnego dla dzieci uchodźców, realizowanego przez archidiecezję w Chartumie. – Zakup książki „Prześladowani i zapomniani” w cenie 10 zł umożliwi wsparcie tych, którzy na co dzień podejmują trud głoszenia Ewangelii – napisał w liście dołączonym do „Prześladowanych” ks. dr Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

Książka uzyskała aprobatę biskupa włocławskiego Wiesława A. Meringa; pomocy w propagowaniu publikacji podjęło się Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie jest międzynarodową katolicką organizacją charytatywną, założoną w 1947 r. przez o. Werefrieda van Straaten, holenderskiego norbertanina. Stowarzyszenie to podlega Stolicy Apostolskiej, w Polsce istnieje od 31 stycznia 2006 r. z siedzibą w Warszawie przy ul. Puławskiej 95. Adres strony internetowej: www.pkwp.org.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki