Logo Przewdonik Katolicki

Formacja ducha przez sztukę

Katarzyna Renn
Fot.

Z ks. Zdzisławem Błaszczykiem, proboszczem parafii pw. Świętego Krzyża w Szamotułach, rozmawia Katarzyna Renn Po koniecznym remoncie dachu kościoła i sprowadzeniu do niego organów jednym z najtrudniejszych wyzwań, które stoją przed Księdzem oraz władzami gminy, jest rewitalizacja klasztoru. Ufam, że i ta inicjatywa się powiedzie. Owszem. W murach klasztoru ma powstać Ośrodek...

Z ks. Zdzisławem Błaszczykiem, proboszczem parafii pw. Świętego Krzyża w Szamotułach, rozmawia Katarzyna Renn


Po koniecznym remoncie dachu kościoła i sprowadzeniu do niego organów jednym z najtrudniejszych wyzwań, które stoją przed Księdzem oraz władzami gminy, jest rewitalizacja klasztoru. Ufam, że i ta inicjatywa się powiedzie.

– Owszem. W murach klasztoru ma powstać Ośrodek Formacji Duchowo-Artystycznej, który będzie miał za zadanie wpływać na pogłębienie wiary mieszkańców Szamotuł. Ten projekt może się jednak powieść przede wszystkim przy zaangażowaniu parafian. Jesteśmy otwarci na nowe inicjatywy ludzi świeckich, które zrealizujemy w murach poreformackiego klasztoru.

W zgłębianiu duchowości chrześcijańskiej pomocne są m.in. wykłady z teologii biblijnej, jak również z teologii fundamentalnej i dogmatycznej. Czy będą odbywały się tu również prelekcje z udziałem wykładowców Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu?
– Mamy rzecz jasna zamiar zapraszania w przyszłości ciekawych prelegentów, nie tylko teologów, ale również historyków sztuki, konserwatorów zabytków. Już teraz odbyły się pierwsze tego typu spotkania. W listopadzie ubiegłego roku Jan Pawlicki Dobrzański przedstawił referat o ikonach starowierców, a w lutym tego roku wygłosił odczyt pt. „Od Teofana Greka i Andrzeja Rublowa do Adama Stalony Dobrzańskiego i Jerzego Nowosielskiego”.

Rewitalizację dawnego klasztoru Reformatów rozpoczęto w zeszłym roku. Co dotychczas udało się zrobić?
– Na polecenie konserwatora zabytków wewnątrz pomieszczeń klasztornych i wirydarza odkuto tynki, przez co mury zostały przygotowane do osuszenia. W najbliższym czasie przewidziane są prace wykopaliskowe w wirydarzu i podziemiach klasztoru.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki