Logo Przewdonik Katolicki

W skrócie

Jadwiga Knie-Górna
Fot.

Nowoczesny alarm przeciwpożarowy, instalacja antywłamaniowa i monitoring zostaną zainstalowane w XIV-wiecznym kościele św. Stanisława BM w Starym Bielsku. Ochrona tego najstarszego zabytku sakralnego w stolicy Podbeskidzia stała się możliwa dzięki miejskiemu wsparciu finansowemu. Bielscy radni na zakup i instalację potrzebnych zabezpieczeń przeznaczyli 50 tys. zł, czyli 70 proc....

» Nowoczesny alarm przeciwpożarowy, instalacja antywłamaniowa i monitoring zostaną zainstalowane w XIV-wiecznym kościele św. Stanisława BM w Starym Bielsku. Ochrona tego najstarszego zabytku sakralnego w stolicy Podbeskidzia stała się możliwa dzięki miejskiemu wsparciu finansowemu. Bielscy radni na zakup i instalację potrzebnych zabezpieczeń przeznaczyli 50 tys. zł, czyli 70 proc. kosztów ogólnych. We wnętrzu znajdują się polichromie gotyckie, tzw. malarstwo śląskie z 1380 roku, oraz tryptyk gotycki ze scenami życia i męki św. Stanisława.

» Pielgrzymów z całej Polski zgromadziły tygodniowe uroczystości odpustowe, które rozpoczęły się 14 lipca w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie. W czasie uroczystości przyjęto nowych członków do Bractwa Szkaplerza Świętego. W sanktuarium maryjnym w Tarnowie czczony jest XVI-wieczny cudowny obraz Matki Bożej Szkaplerznej z Dzieciątkiem, który znajduje się w głównym ołtarzu drewnianego, zabytkowego kościoła pochodzącego z 1458 r. Historia szkaplerza sięga połowy XIII wieku.

» Około 47 litrów krwi oddali 15 lipca wierni parafii św. Michała Archanioła w Leśnej podczas niedzielnej akcji honorowego oddawania krwi. Licząca ok. 3 tys. mieszkańców wioska na Żywiecczyźnie zasłynęła w całej Polsce z bezprecedensowej inicjatywy rejestracji osób chętnych do oddania szpiku kostnego. Od 2003 r. zgłosiło się 265 ochotników – dawców szpiku. Z tej grupy aż siedem osób było wytypowanych do przeszczepów, z czego trzy osoby stały się już dawcami.

» Ponad tysiąc pielgrzymów z kilku krajów: Polski, Litwy, Ukrainy i Australii wyruszyło 15 lipca w pieszej pielgrzymce do Wilna. Jest to już 17. pielgrzymka piesza z Suwałk do Ostrej Bramy. Pątnicy codziennie pokonają ok. 30 km. Trasa całej pielgrzymki wynosi 270 km.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki