Logo Przewdonik Katolicki

Poznaliśmy się przed Najświętszym Sakramentem

PK
Fot.

Św. Benedykt był mnichem i dla mnichów pisał swoją Regułę. Czy może więc być jakimś przykładem dla nas, świeckich? To oczywiste, że nie wszyscy ludzie powołani są do życia zakonnego. Ale jest także bardzo jasne, że mądrość i siła płynące ze słów ora et labora pozostają wręcz niezbędne dla każdego człowieka. Harmonia między modlitwą i pracą,...

Św. Benedykt był mnichem i dla mnichów pisał swoją Regułę. Czy może więc być jakimś przykładem dla nas, świeckich?
– To oczywiste, że nie wszyscy ludzie powołani są do życia zakonnego. Ale jest także bardzo jasne, że mądrość i siła płynące ze słów „ora et labora” pozostają wręcz niezbędne dla każdego człowieka. Harmonia między modlitwą i pracą, między aktywnością i duchowością to najlepsza odpowiedź na pytania współczesnego człowieka i na potrzeby życia społecznego.

W jakim sensie zatem św. Benedykt jest budowniczym Europy?
– Najważniejszym charyzmatem i zasługą św. Benedykta było to, że na zgliszczach zachodniej kultury umiał zacząć coś nowego. To przecież on, na pustkowiu, w samotności klasztoru Subiaco odkrywał duchowy plan nowej Europy. I czynił to na modlitwie, podczas spotkania z Bogiem. Jesteśmy spadkobiercami tej tradycji – my wszyscy, żyjący w Europie. Ta tradycja powinna nas wszystkich inspirować i kształtować.

W jaki sposób jednak Ksiądz, ze słoweńskiego Mariboru, znalazł się w Mogilnie?
– Ten klasztor rzeczywiście jest duchowym centrum. Dlatego młodzież stąd brała udział w Europejskim Spotkaniu Młodych w Zagrzebiu i w drodze powrotnej, w nocy i w deszczu, w pierwszy dzień tego roku stanęła u drzwi katedry w Mariborze. Poznaliśmy się podczas wspólnej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem i u grobu patrona Słowenii, bł. Antona Martina Slomska. Do tego centrum przyjechali w kwietniu młodzi z Mariboru, by wziąć udział w pieszej pielgrzymce do św. Wojciecha. I teraz, na tym przetartym przez młodych szlaku chcę stanąć i ja – żeby się umocnić i ubogacić, i żeby swoją tu obecnością uczynić coś dobrego dla duszy Europy, dla budowania naszego wspólnego, europejskiego domu.

Ks. Stanko Lipovšek

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki