Transmisje Mszy św. w telewizji, radiu czy też audiorelacje w Internecie zakorzeniły się już mocno w naszej świadomości. Stanowią one możliwość bezpośredniego uczestnictwa w nabożeństwach w sytuacjach utrudnionego lub wręcz niemożliwego dotarcia do kościoła parafialnego. Chorzy i niepełnosprawni bardzo chętnie korzystają z takich rozwiązań. Dzięki nim mogą uczestniczyć w liturgii bez wychodzenia z domu, w wygodnych i bezpiecznych dla siebie warunkach. W związku z masowymi wyjazdami za granicę w celach zarobkowych pojawiła się nowa grupa odbiorców Mszy św. online. Na obczyźnie tęskniący za rodziną oraz kontaktem z językiem ojczystym polscy emigranci chętnie korzystają z transmisji internetowych, nadawanych z „własnego” kościoła z Polski. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej parafii sięga po tego typu rozwiązania, a wiernych, którzy w nich uczestniczą, z tygodnia na tydzień przybywa.
Przykładem takiego nowoczesnego patrzenia na zwiększenie dostępności nauki Chrystusa dla wszystkich wiernych jest bazylika mniejsza pw.
św. Antoniego Padewskiego w Rybniku. Na stronie internetowej parafii zamieszczono okno, w którym codziennie można zobaczyć ołtarz „na żywo”, a w godzinach nabożeństw nie tylko wysłuchać, ale i zobaczyć cały ich przebieg.