Logo Przewdonik Katolicki

Urszulański jubileusz

Błażej Tobolski
Fot.

Msza św. dziękczynna zgromadziła 20 czerwca w poznańskiej katedrze siostry urszulanki Unii Rzymskiej wraz z matką prowincjalną, nauczycieli i uczniów prowadzonych przez nie szkół oraz zaproszonych gości. Urszulanki obchodzą bowiem w tym roku jubileusz 150-lecia działalności na ziemiach polskich. Właśnie do Poznania przybyły w 1857 r. pierwsze siostry z Towarzystwa św. Urszuli, założonego...

Msza św. dziękczynna zgromadziła 20 czerwca w poznańskiej katedrze siostry urszulanki Unii Rzymskiej wraz z matką prowincjalną, nauczycieli i uczniów prowadzonych przez nie szkół oraz zaproszonych gości. Urszulanki obchodzą bowiem w tym roku jubileusz 150-lecia działalności na ziemiach polskich. Właśnie do Poznania przybyły w 1857 r. pierwsze siostry z Towarzystwa św. Urszuli, założonego przez św. Anielę Merici w XVI w., i przekształconego później w zakon. Tu również, realizując swój charyzmat pracy edukacyjnej i wychowawczej, otworzyły swoją pierwszą szkołę na naszych ziemiach. Obecnie siostry z prowincji polskiej apostołują już od szesnastu lat także na Ukrainie.

Uroczystej liturgii przewodniczył abp Stanisław Gądecki, który w homilii przybliżył historię zakonu w Polsce oraz zwrócił uwagę na zadania i odpowiedzialność, jakie stoją przed wychowawcami katolickimi. Katolicka szkoła powinna „przede wszystkim starać się o to, aby człowiek stawał się bardziej człowiekiem, aby harmonijnie rozwijać wszystkie jego zdolności, szczególnie zdolności odpowiedzialnego korzystania z wolności”. – Wychowywać na sposób katolicki znaczy pomagać komuś w odkrywaniu jego własnych zdolności, pomagać w rozumieniu, kim powinien być, ażeby najlepiej odpowiedział na swoje własne powołanie – przypomniał metropolita.

Na zakończenie uroczystości siostry wyraziły wdzięczność Kościołowi polskiemu, a zwłaszcza poznańskiemu, który półtora wieku temu zaprosił je do pracy na ziemiach polskich, i przez cały ten czas powierzał im misję nauczania i wychowania.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki