Logo Przewdonik Katolicki

Wystawa: "Man Ray. Mag i odkrywca"

Natalia Budzyńska
Fot.

Man Ray. Mag i odkrywca Muzeum Historii Fotografii, Kraków Wystawa czynna do 17 czerwca Wystawa Man Ray. Mag i odkrywca to premiera ekspozycji prac pioniera fotografii XX wieku, twórcy filmów eksperymentalnych i malarza, współtwórcy dadaizmu i surrealizmu. Nigdy przedtem nie mieliśmy okazji oglądać jego zdjęć w Polsce. Man Ray poznał surrealistów w Paryżu,...

„Man Ray. Mag i odkrywca”
Muzeum Historii Fotografii, Kraków
Wystawa czynna do 17 czerwca


Wystawa „Man Ray. Mag i odkrywca” to premiera ekspozycji prac pioniera fotografii XX wieku, twórcy filmów eksperymentalnych i malarza, współtwórcy dadaizmu i surrealizmu. Nigdy przedtem nie mieliśmy okazji oglądać jego zdjęć w Polsce.

Man Ray poznał surrealistów w Paryżu, gdzie zamieszkał w 1921 roku. Początkowo zajmował się tylko fotografią, jego zdjęcia posiadały ów przedziwny i magiczny klimat osiągany za pomocą efektów świetlnych. Fotografował elitę paryską, m.in. Marcela Prousta, Constanin Brancusi, Gertrude Stein. W 1922 roku wynalazł rodzaj fotografii, którą nazwał „ready-made”, później znaną jako rayografy. Były to fotografie wykonane bez pomocy aparatu fotograficznego i bez interwencji artysty. Rayograf był po prostu kształtem przedmiotu, utrwalonym na światłoczułym papierze fotograficznym, no i – co ważne w surrealizmie – był dziełem przypadku.

Na wystawie znajduje się 40 fotografii pochodzących z Archiwum Man Ray’a w Paryżu, wykonanych z zachowaniem oryginalności negatywów i techniki. Wśród nich są tak słynne fotografie jak „Le Violon d’Ingres”, „Le Baiser”, „Les Larmes” czy „Noire et Blanche”. Wybór prac obejmuje cztery tematy: Dada i Surrealizm, Odkrycia, Kobiety, Celebrieties.

Nie jest to zwykła statyczna wystawa, ma ona bowiem charakter multimedialny: pokazywane są fragmenty filmów artysty, archiwalne nagrania wywiadów z nim, prace plastyczne w formacie 3D i ponad tysiąc zdjęć w postaci elektronicznej. „Fotografuję te rzeczy, których nie mam ochoty malować. To rzeczy, które już istnieją” – napisał Man Ray. Na wystawie obejrzymy „rzeczy istniejące” powstałe w latach 1922-1936, które uznawane są za najciekawsze w twórczości artysty.

Z Krakowa ekspozycja pojedzie do Bydgoszczy (22.06.-22.07.), Gdyni (3.08.-3.09.), Wrocławia (20.09.-20.10.) i Warszawy (26.10. -26.11.).

Kuratorzy wystawy: Joanna Narkowicz, Marek Janczyk

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki