Logo Przewdonik Katolicki

Promocja młodych talentów

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

W Bydgoszczy dobiegł końca XI Festiwal Młodych Organistów i Wokalistów im. ks. Jerzego Popiełuszki, podczas którego oprócz prezentacji dzieł wybitnych mistrzów i poezji ks. Twardowskiego został wykonany tryptyk dedykowany legendarnemu kapelanowi Solidarności. Patronat honorowy nad festiwalem objęli bp Jan Tyrawa oraz prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz....

W Bydgoszczy dobiegł końca XI Festiwal Młodych Organistów i Wokalistów im. ks. Jerzego Popiełuszki, podczas którego – oprócz prezentacji dzieł wybitnych mistrzów i poezji ks. Twardowskiego – został wykonany tryptyk dedykowany legendarnemu kapelanowi „Solidarności”.

Patronat honorowy nad festiwalem objęli bp Jan Tyrawa oraz prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz.

Hołd dla kapelana „Solidarności”
Od samego początku festiwal wspiera kustosz sanktuarium Nowych Męczenników, który z chęcią gości młodych artystów. – W tym roku chcieliśmy podkreślić szczególną łączność z tak bliskim nam kapłanem i męczennikiem, ks. Jerzym Popiełuszką. Stąd pomysł na koncert specjalny, podczas którego usłyszeliśmy premierowe wykonanie utworu Bernadetty Matuszczak – powiedział ks. prałat Romuald Biniak.

Podczas koncertu, poświęconego ks. Jerzemu, wystąpił jeden z najwybitniejszych polskich śpiewaków – Piotr Kusiewicz oraz znany aktor Cezary Morawski. Przy organach zasiadł adiunkt w Zakładzie Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Gdańsku, Andrzej Szadejko. – Ten festiwal został zainaugurowany w szczególnym miejscu, z którego Sługa Boży wyruszył w ostatnią drogę. Dzieła koncertowe w dużej mierze nawiązują do motywów religijnych i transcendentnych, upamiętniają również postaci, które w bohaterski sposób zapisały się w historii narodu i ojczyzny – powiedział dyrektor artystyczny festiwalu.

Pomysłodawcą i organizatorem pierwszych dziewięciu festiwali był zmarły tragicznie muzyk Krzysztof Drzewiecki. – Po śmierci syna staramy się kontynuować to dzieło. Cieszymy się, że pozostawił on nie tylko ten festiwal, ale szereg wspomnień w sercach tych, którzy bliżej go znali – powiedział przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, prof. Maciej Drzewiecki.


W sanktuarium Nowych Męczenników przy organach prof. Irena Wisełka-Cieślar

„Lekkostrawna” muzyka
Podczas pierwszego koncertu w sanktuarium Nowych Męczenników przy organach zasiadła Irena Wisełka-Cieślar. – Zawsze staram się popierać organizację takich festiwali i pomagać młodym w rozpoczynaniu ich kariery, tym bardziej że dzisiaj bardzo trudno dostać się na rynek estradowy i wykonawczy. Podczas bydgoskich koncertów promujemy literaturę organową i wokalną, która jest łatwa w odbiorze. Towarzyszy nam również wiele przesłań, w tym religijnych – powiedziała prorektor Akademii Muzycznej w Łodzi. Partie solowe zaprezentowała Beata Zawadzka-Kłos, kierownik Katedry Wokalistyki Akademii Muzycznej w Łodzi. – Bardzo często występuję podczas takich koncertów i jestem ich gorącą zwolenniczką. Mówiąc kolokwialnie, koncert, który jest różnorodny, jest „lekkostrawny”. Do tego dochodzi promocja młodych artystów, co jest bardzo ważne – podkreśliła.

Koncerty odbywały się w trzech świątyniach – kościele Świętej Trójcy, Świętych Polskich Braci Męczenników oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zabrzmiały w nich największe dzieła Bacha, Mozarta, Verdiego oraz „Lacrimosa” Lutosławskiego. Wśród wykonawców pojawili się organiści: Tomasz Bębenek z Krakowa, Paweł Wróbel z Warszawy, Joachim Grubich z Krakowa, Andrzej Szadejko z Gdańska, Jakub Pankowiak z Poznania, Jan Bokszczanin z Łodzi oraz wokaliści: Jan Mędrala z Krakowa, Urszula Bardłowska z Warszawy, Piotr Kusiewicz z Gdańska, Marzena Michałowska z Poznania i Magdalena Andreew z Warszawy. Wstęp na wszystkie koncerty był wolny.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki