Logo Przewdonik Katolicki

Wydarzyło się w archidiecezji

Marcin Makohoński
Fot.

Na początku września ubiegłego roku dyrekcja Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Szczytnikach Duchownych podjęła działania zmierzające do wyłonienia kandydata na patrona wspomnianej placówki. Jednogłośnym postanowieniem grona pedagogicznego, uczniów oraz ich rodziców został nim ks. Jan Twardowski, powszechnie znany i ceniony kapłan poeta. Pomysłodawcą tej inicjatywy był Jarosław Kusz,...Na początku września ubiegłego roku dyrekcja Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Szczytnikach Duchownych podjęła działania zmierzające do wyłonienia kandydata na patrona wspomnianej placówki. Jednogłośnym postanowieniem grona pedagogicznego, uczniów oraz ich rodziców został nim ks. Jan Twardowski, powszechnie znany i ceniony kapłan poeta. Pomysłodawcą tej inicjatywy był Jarosław Kusz, dyrektor szkoły. – Od września do listopada ubiegłego roku odbywały się spotkania z poezją ks. Jana Twardowskiego – wspomina dyrektor szkoły. – Po każdym z takich przedstawień uczniowie oraz ich rodzice otrzymywali specjalne ankiety, w których potwierdzali wybór ks. Twardowskiego na patrona szkoły lub też wysuwali własnego kandydata. Wybór był jednomyślny: patronem powinien zostać ks. Jan Twardowski – dodaje Jarosław Kusz.

Uroczyste nadanie imienia ks. Jana Twardowskiego Zespołowi Szkolno-Gimnazjalnemu w Szczytnikach Duchownych odbyło się w poniedziałek 28 maja. Poświęcenia okolicznościowej tablicy, upamiętniającej to wyjątkowe w życiu szkoły wydarzenie, dokonał bp Wojciech Polak. Przewodniczył on również Mszy św. sprawowanej w szkolnych murach.W tym roku abp Henryk Muszyński świętuje 50-lecie swojego kapłaństwa. Z tej okazji z wizytą i serdecznymi życzeniami przybyli do Gniezna kapłani z diecezji pelplińskiej. To właśnie w Pelplinie bowiem, 28 kwietnia 1957 roku, obecny arcybiskup gnieźnieński otrzymał z rąk bp. Kazimierza Kowalskiego święcenia kapłańskie. Tam też, 25 marca 1985 roku, przyjął święcenia biskupie. Podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej 28 maja br. w katedrze gnieźnieńskiej abp Henryk Muszyński wraz z zaprzyjaźnionymi kapłanami oraz swymi kolegami kursowymi z Pelplina dziękował Bogu za dar kapłaństwa i biskupiej posługi.Już po raz czternasty wierni z parafii pw. św. Katarzyny w Węglewie (dekanat Pobiedziska) oraz pątnicy z różnych stron archidiecezji gnieźnieńskiej wzięli udział w jednodniowej, pieszej pielgrzymce na Ostrów Lednicki. W sobotni ranek, 26 maja, wyruszyli z kościoła parafialnego, aby po przejściu kilku kilometrów oraz pokonaniu promem jeziora lednickiego uczestniczyć w uroczystej Mszy św., którą sprawowano w obrębie romańskich murów palatinum. Pielgrzymi wspólnie dziękowali Pani z Wyspy, której wizerunek przynieśli ze sobą, za wszelkie dobro, którym ich obdarza. Tegoroczne hasło pielgrzymki brzmiało: Przypatrzmy się powołaniu naszemu.W piątek 25 maja w parafii pw. św. Stanisława BM w Żydowie odbyły się uroczystości upamiętniające 150-lecie urodzin Michała hrabiego Tyszkiewicza, dyplomaty ukraińskiego narodowości polskiej, którego doczesne szczątki spoczywają w świątyni parafialnej w Żydowie. Na uroczystości rocznicowe przybyli do Żydowa m.in.: abp Henryk Muszyński, bp Jerzy z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz Mykola Jarmoluk – Pierwszy Sekretarz Ambasady Ukrainy w Warszawie. Zaproszeni goście odsłonili okolicznościową tablicę upamiętniającą postać Michała hrabiego Tyszkiewicza, która została umieszczona we wnętrzach kościoła w Żydowie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki