Logo Przewdonik Katolicki

Wykup spółdzielczych mieszkań lokatorskich

Justyna Koper
Fot.

W związku z uchwaleniem przez Sejm nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, wielu czytelników jest zainteresowanych możliwością korzystnego wykupu mieszkań lokatorskich. Jednak należy pamiętać, że ustawą będzie dalej zajmował się Senat, który może wprowadzić jeszcze zmiany. Kto będzie mógł wykupić spółdzielcze mieszkanie lokatorskie i na jakich warunkach? ...

W związku z uchwaleniem przez Sejm nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, wielu czytelników jest zainteresowanych możliwością korzystnego wykupu mieszkań lokatorskich. Jednak należy pamiętać, że ustawą będzie dalej zajmował się Senat, który może wprowadzić jeszcze zmiany.

Kto będzie mógł wykupić spółdzielcze mieszkanie lokatorskie i na jakich warunkach?
– Mieszkanie spółdzielcze będzie mogła wykupić osoba zajmująca mieszkanie lokatorskie, która jest członkiem danej spółdzielni. Uzyskanie odrębnej własności lokalu będzie możliwe po wpłacie nominalnej kwoty kredytu umorzonego przez państwo w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych lub w wysokości dotacji w części przypadającej na lokal. W praktyce oznacza to, że kwoty wykupu będą niskie.

Za jaką kwotę będzie można wykupić mieszkanie?
– Będzie to możliwe nawet za kilka bądź kilkadziesiąt złotych, w zależności od wieku mieszkania. Im starsze mieszkanie, tym tańsze.

W jakim czasie spółdzielnie przeniosą własność lokalu na członka spółdzielni?
– Jeżeli spółdzielca nie jest zadłużony wobec spółdzielni, będzie to możliwe bardzo szybko, nawet w ciągu trzech miesięcy od złożenia wniosku.

Czy na spółdzielnie będą nakładane jakieś sankcje, jeśli będą utrudniały wykup?
– Spółdzielnie zostaną zobowiązane do sprawnego i szybkiego przenoszenia własności lokali. Natomiast prezesi spółdzielni za utrudnianie procedury sprzedaży będą karani grzywną, a nawet ograniczeniem wolności.

Czy będą jakieś ograniczenia wykupu mieszkań?
– Niestety, wykup nie będzie możliwy w spółdzielniach, które nie uregulowały spraw związanych z sytuacją prawną gruntów, na których stoją budynki.

Czy nowelizacja ustawy wprowadza jakieś inne ważne zmiany?
– Przede wszystkim spółdzielnia będzie musiała informować swoich członków o podwyżkach opłat z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Zlikwidowane zostały dopłaty w sytuacji wzrostu wartości mieszkań. Teraz będzie bezwzględny obowiązek ujawniania członkom spółdzielni ważnych dla nich dokumentów, np. uchwał czy faktur. Będzie też możliwy podział spółdzielni na wniosek większości spółdzielców z jednego bloku lub osiedla.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki