Logo Przewdonik Katolicki

Miała dopiero 16 lat

Agnieszka Góra
Fot.

Właśnie kończyła gimnazjum. Niedługo miała zdawać egzamin do liceum; trochę się go bała. Jednak była radosna, pogodna, kochała świat i ludzi. Zgodziła się na przejażdżkę samochodem. Brawura kierowcy, nadmierna szybkość, brak umiejętności prowadzenia pojazdu spowodowały, że żadne z nich już nie urzeczywistni swoich planów i marzeń. W miejscu, gdzie zginęli, codziennie płoną...

Właśnie kończyła gimnazjum. Niedługo miała zdawać egzamin do liceum; trochę się go bała. Jednak była radosna, pogodna, kochała świat i ludzi. Zgodziła się na przejażdżkę samochodem. Brawura kierowcy, nadmierna szybkość, brak umiejętności prowadzenia pojazdu spowodowały, że żadne z nich już nie urzeczywistni swoich planów i marzeń. W miejscu, gdzie zginęli, codziennie płoną znicze.

Podczas Mszy św. pogrzebowej kapłan włączył w treść homilii fragment oratorium „Tu es Petrus” Piotra Rubika i Zbigniewa Książka. Zapamiętałam słowa: Jak chleba kęs, jak człowieka bycie/ Tak świat ma sens i ma sens życie/ Ma sens, ma sens, ma sens.../ Jak łza spod rzęs wypłakana skrycie/ Tak śmierć ma sens i ma sens życie/ Ma sens, ma sens, ma sens... Wyjaśnienie tych sensów zawiera prefacja ze Mszy św. za zmarłych: „I choć nas zasmuca nieunikniona konieczność śmierci, znajdujemy pociechę w obietnicy przyszłej nieśmiertelności. Albowiem życie Twoich wiernych, o Panie, zmienia się, ale się nie kończy”.

*

Nadmierna prędkość pojazdów, obok jazdy pod wpływem alkoholu, stanowi najczęstszą przyczynę śmiertelnych wypadków drogowych. Większość kierowców zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą nadmierna prędkość i jej unika. Jednak wielu podaje w wątpliwość alarmujące fakty, statystyki i nadal jeździ nieostrożnie.

A fakty są następujące: przekroczenie ograniczenia prędkości (a także niedostosowanie się do aktualnych warunków na drodze) drastycznie zwiększa możliwość wypadku. Ograniczenie prędkości oznacza maksymalną prędkość, z jaką wolno poruszać się po drogach; ustalono je po to, by zmniejszyć ryzyko wypadku. Ograniczenia zależą od rodzaju drogi i panujących na niej warunków. Czy zawsze pamiętamy, aby prędkość samochodu dostosować do warunków drogowych? Czy w szczególnie złych warunkach jeździmy wolniej, niż pozwalają na to znaki drogowe?

Istnieje powiedzenie kierowców: „nadmierna prędkość oszczędza czas”. Pozorna to prawda. Za to niepodważalny jest fakt, że podczas takiej jazdy wzrasta prawdopodobieństwo odniesienia obrażeń lub śmierci. Nawet stosunkowo niewielkie przekroczenie prędkości powoduje znaczny wzrost siły zderzenia z drugim pojazdem, drzewem, inną przeszkodą. Ryzykownie szybka jazda stanowi zagrożenie zdrowia i życia pozostałych uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza pieszych. Media bardzo często donoszą o tym, że samochód wjechał na przystanek autobusowy czy w grupę uczniów idących poboczem drogi. Dla pieszych nawet znikoma różnica prędkości pojazdu może oznaczać różnicę między życiem a śmiercią...

Według analiz oraz danych statystycznych prowadzonych przez wydziały ruchu drogowego policji, do wypadków dochodzi głównie z winy kierujących. Podstawową przyczyną jest niedostosowanie prędkości do warunków na drodze. Kolejnymi są: nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych oraz nieprawidłowe wyprzedzanie.

*

W 2005 r. Parlament Europejski wyraził zaniepokojenie stanem bezpieczeństwa na drogach, zwłaszcza w nowych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Eurodeputowani przyjęli program działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa drogowego, w którym zakłada się zmniejszenie do 2010 r. o połowę liczby ofiar wypadków drogowych (każdego roku na drogach w krajach UE ginie ponad 40 tys. osób). Parlamentarzyści są zgodni co do tego, że niezbędna jest poprawa skuteczności ścigania i karania za wykroczenia drogowe. Domagają się także ujednolicenia znaków drogowych na terenie całej Unii.

W tym roku Komisja Europejska wypowiedziała wojnę piratom drogowym. Unijny komisarz ds. transportu Jacques Barrot oświadczył, że piraci drogowi będą ścigani na terenie całej UE. Podczas zatrzymania pirata – cudzoziemca policja sprawdzi jego dane w bazie i będzie uprawniona do wysłania mandatu na domowy adres. Barrot nie ukrywa, że utworzenie systemu potrwa jakiś czas. Niestety, zakończenie prac nie nastąpi przed zbliżającym się sezonem letnim. Zdaniem ekspertów, nowe prawo drogowe powinno wejść w życie jeszcze pod koniec 2007 roku.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki