Logo Przewdonik Katolicki

Apel o pomoc

Błażej Tobolski
Fot.

Stolica Apostolska wezwała wspólnotę międzynarodową do udzielenia jak najszybciej hojnej i dobrze skoordynowanej pomocy ofiarom konfliktów na Bliskim Wschodzie. Jej stanowisko przedstawił w Genewie abp Silvano Tomasi na trwającej tam międzynarodowej konferencji o potrzebach humanitarnych uchodźców z Iraku i krajów sąsiednich. Według szacunków Caritas Internationalis, do tej pory Irak...

Stolica Apostolska wezwała wspólnotę międzynarodową do udzielenia jak najszybciej hojnej i dobrze skoordynowanej pomocy ofiarom konfliktów na Bliskim Wschodzie. Jej stanowisko przedstawił w Genewie abp Silvano Tomasi na trwającej tam międzynarodowej konferencji o potrzebach humanitarnych uchodźców z Iraku i krajów sąsiednich. Według szacunków Caritas Internationalis, do tej pory Irak opuściło 2 mln osób. Kolejne 1 mln 700 tys. musiało pozostawić swe domy i przenieść się w inny region kraju. Sytuacji uchodźców nie poprawia fakt, że państwa, w których się chronią, nie chcą im nadawać legalnego statusu uchodźcy.

Wciąż nie ustają szykany i pogróżki pod adresem chrześcijan w Iraku. W Bagdadzie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy parafie chrześcijańskie zostały zmuszone do poddania się pogróżkom ekstremistów i zdjęcia krzyży ze swych kościołów. „Pozbądźcie się krzyża albo spalimy wasze kościoły” – taką groźbę wystosowano m.in. pod adresem chaldejskiego kościoła św. Piotra i Pawła, znajdującego się w bagdadzkiej dzielnicy Dora. Ekstremiści ogłosili także fatwę, zabraniającą chrześcijanom publicznego wyrażania swej wiary.

Według szacunkowych danych ONZ, Syria do tej pory przyjęła już 1,2 mln uciekinierów z Iraku. W Jordanii schronienie znalazło 800 tysięcy Irakijczyków. Do Egiptu dotarło 100 tys. irackich uchodźców, do Libanu – 40-50 tys., a 54 tys. zbiegło do Iranu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki