Logo Przewdonik Katolicki

Relikwie bł. Radzyma

Marcin Makohoński
Fot.

W ubiegłym tygodniu z Pragi do Gniezna przywiezione zostały relikwie bł. Radzyma Gaudentego. Doczesne szczątki przyrodniego brata św. Wojciecha, pierwszego arcybiskupa gnieźnieńskiego, przekazał naszej archidiecezji kardynał Miloslav Vlk, Prymas Czech. Z inicjatywą sprowadzenia do Gniezna relikwii bł. Radzyma Gaudentego i umieszczenia ich w nowej kaplicy, znajdującej się w podziemiach...

W ubiegłym tygodniu z Pragi do Gniezna przywiezione zostały relikwie bł. Radzyma Gaudentego. Doczesne szczątki przyrodniego brata św. Wojciecha, pierwszego arcybiskupa gnieźnieńskiego, przekazał naszej archidiecezji kardynał Miloslav Vlk, Prymas Czech.

Z inicjatywą sprowadzenia do Gniezna relikwii bł. Radzyma Gaudentego i umieszczenia ich w nowej kaplicy, znajdującej się w podziemiach gnieźnieńskiej katedry, wystąpił w ubiegłym roku abp Henryk Muszyński. 12 kwietnia delegaci księdza arcybiskupa – ks. kan. Jan Kasprowicz, proboszcz parafii katedralnej oraz ks. Sławomir Jessa, proboszcz parafii pw. bł. Michała Kozala w Gnieźnie – otrzymali z rąk kard. Miloslava Vlka, arcybiskupa metropolity praskiego, cząstkę relikwii bł. Radzyma Gaudentego. Wraz z relikwiami przekazany został specjalny dokument, potwierdzający ich autentyczność. Uroczystość ta miała miejsce w kaplicy Kurii Arcybiskupów w Pradze.

W poniedziałek 23 kwietnia, w liturgiczne wspomnienie św. Wojciecha, relikwie bł. Radzyma Gaudentego zostały złożone w kaplicy, którą tego samego dnia poświęcił abp Henryk Muszyński. Jest to już druga cząstka relikwii bł. Radzyma Gaudentego znajdująca się w naszej archidiecezji. W kwietniu 2003 roku fragment relikwii pierwszego arcybiskupa gnieźnieńskiego został przekazany parafii pw. bł. Radzyma na gnieźnieńskich Winiarach.

W nowo poświęconej kaplicy w katedralnych podziemiach umieszczono również dwie pamiątkowe tablice. Pierwsza z nich upamiętnia erygowanie kaplicy, druga natomiast zawiera spis arcybiskupów metropolitów gnieźnieńskich.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki