Logo Przewdonik Katolicki

Warto się zaszczepić

Renata Krzyszkowska
Fot.

Choć najlepszy okres na szczepienie przeciw grypie to jesień, szczepionkę można przyjąć także teraz. Przeciwciała dla wirusa grypy są produkowane przez organizm już po 7 dniach od podania szczepionki i utrzymują się przez 12 miesięcy. Nawet szczepienie przeprowadzone w styczniu może ochronić przed grypą, która zwykle atakuje od stycznia do marca. Wirus grypy szczególnie często...

Choć najlepszy okres na szczepienie przeciw grypie to jesień, szczepionkę można przyjąć także teraz. Przeciwciała dla wirusa grypy są produkowane przez organizm już po 7 dniach od podania szczepionki i utrzymują się przez 12 miesięcy. Nawet szczepienie przeprowadzone w styczniu może ochronić przed grypą, która zwykle atakuje od stycznia do marca.

Wirus grypy szczególnie często wywołuje komplikacje np. wtórne bakteryjne zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie mięśnia sercowego, osierdzia, opon mózgowych, ucha środkowego (grożące nawet głuchotą) oraz zapalenie krtani i tchawicy. Właśnie to ostatnie powikłanie pogrypowe wywiązało się u Jana Pawła II, na krótko przed śmiercią.

Dr Andrzej Ciszewski z Kliniki Choroby Wieńcowej Instytutu Kardiologii w Warszawie przeprowadził badania, które wykazały, że szczepienie przeciwko grypie zmniejsza ryzyko zawału serca, hospitalizacji i zgonu. Osoby z chorobami serca powinny się więc szczepić co roku. Szczepionka może jednak pomóc wszystkim, zwłaszcza osobom, których układ odpornościowy jest najsłabszy np. ludziom starszym, przewlekle chorym oraz dzieciom do 5. roku życia.

Przeciwwskazaniami do szczepień przeciwko grypie są m.in.:

– uczulenie na białko jaja kurzego (na którym oparta jest szczepionka)
– uczulenie na inne składniki szczepionki (jak neomycyna, formaldehyd)
– wiek poniżej 6 miesięcy
– ostra choroba przebiegająca z gorączką
– pierwszy trymestr ciąży

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki