Logo Przewdonik Katolicki

E-mail z Lichenia: Muzeum poloników

Aneta Kwiatkowska
Fot.

Do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu przeniesione zostaną zbiory poloników z likwidowanego mariańskiego muzeum w Fawley Court w Anglii. Nie można jeszcze podać daty otwarcia placówki; być może nastąpi to w 2008 roku poinformował 22 grudnia ub.r. kustosz sanktuarium ks. Wiktor Gumienny MIC. Muzeum będzie się mieścić w północnej części bazyliki, nad zakrystią....

Do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu przeniesione zostaną zbiory poloników z likwidowanego mariańskiego muzeum w Fawley Court w Anglii. Nie można jeszcze podać daty otwarcia placówki; być może nastąpi to w 2008 roku – poinformował 22 grudnia ub.r. kustosz sanktuarium ks. Wiktor Gumienny MIC.

Muzeum będzie się mieścić w północnej części bazyliki, nad zakrystią. – Przydatność pomieszczeń sprawdzała komisja archiwistów z Londynu. Specjaliści zdecydowali, że można tam przechowywać cenne dla historii Zgromadzenia Księży Marianów eksponaty – tłumaczył rzecznik prasowy licheńskiego sanktuarium ks. Zbigniew Krochmal MIC.

W zbiorach muzeum znajdują się dwie kolekcje broni białej, europejskiej i wschodniej, podarowanej przez mjr. Witolda Buchowskiego i Zygmunta S. Ipohorskiego-Lenkiewicza. Osobna ekspozycja, nazwana „Drogi do Niepodległości”, to zbiór pamiątek, ilustrujących historię Polski od rozbiorów do II wojny światowej.

Twórcą muzeum jest marianin, ks. Józef Jarzębowski, który w 1953 r. zawiózł do Fawley Court – posiadłości z kompleksem pałacowo-parkowym – część kolekcji zebranej przed wojną na Bielanach w Warszawie. Muzeum najpierw funkcjonowało przy prowadzonej przez marianów szkole dla chłopców, a od 1982 r. jest udostępniane zwiedzającym. Oprócz muzeum na terenie posiadłości znajduje się biblioteka, w której przechowywane są dokumenty z autografami królów polskich, bulle papieskie, starodruki, rękopisy, mapy, rysunki, ryciny i zbiór wydawnictw emigracyjnych.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki