Logo Przewdonik Katolicki

Skandal w Koronie

Łukasz Kaźmierczak
Fot.

Brytyjski tygodnik News of the World opublikował materiały, na których ukazani są brytyjscy żołnierze brutalnie bijący irackich nastolatków. Zdjęcia pochodzą z filmu wideo nakręconego na początku 2004 r. w południowym Iraku. Na zamieszczonych w gazecie fotografiach widać żołnierzy ścigających grupę irackiej młodzieży i zaciągających czterech nastolatków na teren...

Brytyjski tygodnik „News of the World” opublikował materiały, na których ukazani są brytyjscy żołnierze brutalnie bijący irackich nastolatków. Zdjęcia pochodzą z filmu wideo nakręconego na początku 2004 r. w południowym Iraku.

Na zamieszczonych w gazecie fotografiach widać żołnierzy ścigających grupę irackiej młodzieży i zaciągających czterech nastolatków na teren bazy. Pokazane jest też, jak Irakijczycy są bici pałkami i kopani, w jednym przypadku po genitaliach. Na trzyminutowym filmie doliczono się 42 ciosów. Zdaniem komentatorów materiał ten może stać się dla brytyjskiej opinii źródłem nowych kontrowersji na temat zachowania ich żołnierzy w Iraku, których łącznie jest tam 8,5 tys. Rząd brytyjski ma w planach zmniejszenie liczebności sił brytyjskich w Iraku przed końcem br.

Ministerstwo Obrony wszczęło już dochodzenie w sprawie materiału wideo. Rzecznik wojsk brytyjskich w Iraku porucznik Chris Thomas potępił wszystkie przejawy nadużycia siły i brutalności, podkreślając jednak, iż domniemane zarzuty odnoszą się do „niewielkiej liczby żołnierzy”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki