Logo Przewdonik Katolicki

Dzieła Roku Eucharystii w parafiach diecezji włocławskiej (41)

oprac. Barbara Sawic
Fot.

Parafia Świętej Trójcy w Rychwale Rok Eucharystii zainicjowano Mszą św. w pierwszą niedzielę po jego ogłoszeniu. Podczas liturgii zwrócono uwagę wiernych na różne formy kultu Eucharystii. Jak zawsze mobilizowano i zachęcano parafian do uczestnictwa w niedzielnej, a także odprawianej w dni powszednie Mszy św., jak również do jak najczęstszego nawiedzania kościoła i osobistej adoracji...

Parafia Świętej Trójcy w Rychwale

Rok Eucharystii zainicjowano Mszą św. w pierwszą niedzielę po jego ogłoszeniu. Podczas liturgii zwrócono uwagę wiernych na różne formy kultu Eucharystii. Jak zawsze mobilizowano i zachęcano parafian do uczestnictwa w niedzielnej, a także odprawianej w dni powszednie Mszy św., jak również do jak najczęstszego nawiedzania kościoła i osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu.

Święta i okres Bożego Narodzenia były okazją do bardziej uroczystej celebracji i śpiewu pieśni od wieków włączonych do liturgii. W dekoracjach i wystroju kościoła akcentowano symbolikę eucharystyczną. W okresie Wielkiego Postu kontynuowano działania i akcje duszpasterskie mające umacniać wiarę parafian. Odbywały się wizyty duszpasterza u chorych w ich domach. Odpowiednią głębię i godną oprawę zewnętrzną miały Msze św. i nabożeństwa wielkopostne oraz odbywające się w Wielkim Tygodniu. Do trwającego Roku Eucharystii nawiązywała dekoracja Grobu Pańskiego. Pożyteczne dla rodziców i dzieci pierwszokomunijnych były nauki prowadzone przez duszpasterza nt. poprawności postaw i gestów liturgicznych oraz właściwych zachowań w kościele.

Owocem pracy i modlitwy kolejnych duszpasterzy parafii jest głęboki kult, jakim wierni otaczają Eucharystię. Cieszy bardzo duża liczba osób przystępujących do Komunii św., co skłoniło proboszcza do starań o pełnienie posługi przez nadzwyczajnego szafarza Eucharystii. W niedzielę przed Eucharystią odbywa się prywatna modlitwa wiernych – adoracja Najświętszego Sakramentu. O czci całej wspólnoty dla Eucharystii świadczy również fakt, że Msze św. rozpoczynają się punktualnie, sprawowane są starannie i bez pośpiechu, ale i bez zbędnego przedłużania liturgii, pięknie i donośnie brzmi śpiew wiernych. Stwierdza się liczny udział parafian w liturgii dnia powszedniego, nawiedzanie przez nich domu Bożego o różnych porach dnia, udział w uroczystości Bożego Ciała (także w oktawie), pielęgnowanie lokalnych tradycji okołoliturgicznych. Na podkreślenie zasługuje zaangażowanie w pracę katechetek zatrudnionych w szkołach leżących na terenie parafii.

Dzieła materialne: remont kościoła i plebanii, zakup sprzętu liturgicznego.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki