Logo Przewdonik Katolicki

Co dalej z tytułem Prymasa Polski?

Adam Suwart, PK
Fot.

Przez cały rok w środkach masowego przekazu jedną z najczęściej przywoływanych godności był tytuł Prymasa Polski. Nie tylko obstawiano, kto zostanie następcą kardynała Józefa Glempa na stolicy arcybiskupiej w Warszawie, ale także zastanawiano się, co po odejściu dotychczasowego prymasa na emeryturę stanie się z tytułem o wyjątkowym w Kościele polskim znaczeniu. Ostatecznie,...

Przez cały rok w środkach masowego przekazu jedną z najczęściej przywoływanych godności był tytuł Prymasa Polski. Nie tylko „obstawiano”, kto zostanie następcą kardynała Józefa Glempa na stolicy arcybiskupiej w Warszawie, ale także zastanawiano się, co po odejściu dotychczasowego prymasa na emeryturę stanie się z tytułem o wyjątkowym w Kościele polskim znaczeniu.

Ostatecznie, z woli Papieża Benedykta XVI i Stolicy Apostolskiej, rozstrzygnięto, że tytuł Prymasa Polski kardynał Józef Glemp, który jest obecnie emerytowanym arcybiskupem warszawskim, będzie nosić jako „kustosz Relikwii św. Wojciecha” do osiągnięcia 80. roku życia, to jest do grudnia 2009 roku. Następnie godność ta powróci do arcybiskupów gnieźnieńskich, którym została nadana według tradycji jeszcze na Soborze w Konstancji w latach 1414-1418.

Po Soborze Watykańskim II, który zniósł lub uprościł wiele godności, tytuły prymasów zaczęły zanikać. Ich funkcje przejmowali przewodniczący episkopatów krajowych. W Polsce XX wieku prymasostwo, kojarzone przede wszystkim z kardynałem Stefanem Wyszyńskim, okazało się ostoją narodu w trudnych czasach komunizmu. Prymas, tak jak przed wiekami, traktowany był jako swoisty interrex, który przeprowadził Kościół i naród przez „bezkrólewie totalitarnego zniewolenia”. I choć obecnie Prymas Polski nie ma tak wielkiej władzy faktycznej, jak jeszcze 30-40 lat temu, to jednak jest potrzebny zarówno Kościołowi polskiemu, jak i życiu społecznemu w naszym kraju. Stolica Apostolska zapewne wzięła to pod uwagę, rozstrzygając losy tej ważnej w życiu Kościoła i narodu godności, która ma już prawie 600 lat.

Prymasi Polski w XX wieku

Florian Stablewski
Arcybiskup gnieźnieński i poznański, Prymas Polski w latach 1891-1906. Podtrzymał autorytet Prymasa Polski kontestowany przez zaborców. W latach 1876-1891 był posłem do sejmu pruskiego. Obrońca języka polskiego, zasłużony w zakresie kultury sakralnej i polskiego muzealnictwa.

Edward Likowski
Arcybiskup gnieźnieński i poznański, Prymas Polski w latach 1914-1915. Od 1887 r. członek Akademii Umiejętności, a w latach 1895-1915 prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, wybitny historyk Kościoła.

Edmund Dalbor
Arcybiskup gnieźnieński i poznański, w latach 1915-1926 pierwszy prymas odrodzonej Polski, kardynał. Doktor honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego i Lwowskiego, wskrzesił polski Episkopat po okresie zaborów.

Aleksander Kakowski
Arcybiskup warszawski w latach 1916-1938, kardynał. Do 1938 r. zatrzymał pozaborczy tytuł Prymasa Królestwa Polskiego. Podczas Bitwy Warszawskiej znalazł się wśród żołnierzy pierwszej linii. Odznaczony Orderem Orła Białego. Zaangażowany w sprawę odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej.

August Hlond
Arcybiskup gnieźnieński i poznański, arcybiskup gnieźnieński i warszawski, Prymas Polski w latach 1926-1948. W 1939 r. zmuszony do opuszczenia Polski. W 1944 r. aresztowany przez gestapo i więziony. Postać o wielkiej charyzmie w przedwojennym Kościele. Po wojnie zdeklarowany przeciwnik komunizmu. W 1992 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.

Stefan Wyszyński
Arcybiskup gnieźnieński i warszawski, Prymas Polski w latach 1948-1981. W latach 1953-1956 więziony przez władze PRL. Przeszedł do historii jako Prymas Tysiąclecia. Jedna z najbardziej heroicznych postaci w polskiej historii. Zmarł 28 maja 1981 r. W 1986 r. z inicjatywy Jana Pawła II rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.

Józef Glemp
Arcybiskup gnieźnieński i warszawski, arcybiskup warszawski, Prymas Polski od 1981 r. Od 1967 r. był osobistym sekretarzem prymasa Wyszyńskiego. W 2004 r. osiągnął wiek emerytalny, ale Jan Paweł II powierzył mu dalsze sprawowanie obowiązków. Od grudnia 2006 r. emerytowany arcybiskup warszawski. Do grudnia 2009 roku zachowa tytuł Prymasa Polski.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki