Logo Przewdonik Katolicki

Palestyna w ogniu

Łukasz Kaźmierczak
Fot.

Autonomia Palestyńska znalazła się na krawędzi wojny domowej. W ostatnich tygodniach wielokrotnie dochodziło tam do starć bojowników Fatahu, związanego z prezydentem Autonomii Mahmudem Abbasem, z oddziałami Hamasu, którego liderem jest palestyński premier Ismail Hanije. Ostatnio starcia te nasiliły się jeszcze bardziej, po tym, jak prezydent Abbas ogłosił, że rozpisze przedterminowe...

Autonomia Palestyńska znalazła się na krawędzi wojny domowej. W ostatnich tygodniach wielokrotnie dochodziło tam do starć bojowników Fatahu, związanego z prezydentem Autonomii Mahmudem Abbasem, z oddziałami Hamasu, którego liderem jest palestyński premier Ismail Hanije.

Ostatnio starcia te nasiliły się jeszcze bardziej, po tym, jak prezydent Abbas ogłosił, że rozpisze przedterminowe wybory prezydenckie i parlamentarne. Abbas odrzuca możliwość wejścia przez Fatah do rządu kierowanego przez Hamas, którego obwinia o doprowadzenie kraju do zapaści gospodarczej.

W odpowiedzi Hanije oświadczył, że Hamas nie weźmie udziału w przedterminowych wyborach i nazwał je „zniewagą dla poświęceń i cierpienia Palestyńczyków na całym świecie”.

Działania Abbasa popierają z kolei Izrael, Unia Europejska i Stany Zjednoczone, uważający Hamas za organizację terrorystyczną i izolujący go na arenie międzynarodowej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki