Logo Przewdonik Katolicki

Choinka ubrana w szmatki

Katarzyna Kasjanowicz
Fot.

Pamiętacie, jak siedziałyśmy tego dnia na pryczach? pani Maria patrzy uważnie na swoje koleżanki. Uśmiechy wygładzają twarze starszych pań, w milczeniu kiwających głowami. Już sięgają pamięcią do mrocznej przeszłości, o której chcą mi opowiedzieć. Nie myślałyśmy wtedy o świętach Jesteśmy w siedzibie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Warszawie....

– Pamiętacie, jak siedziałyśmy tego dnia na pryczach? – pani Maria patrzy uważnie na swoje koleżanki. Uśmiechy wygładzają twarze starszych pań, w milczeniu kiwających głowami. Już sięgają pamięcią do mrocznej przeszłości, o której chcą mi opowiedzieć.

Nie myślałyśmy wtedy o świętach
Jesteśmy w siedzibie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Warszawie. Siedzimy skulone przy stole wokół dyktafonu, ponieważ obok trwa praca – przyjmowanie składek i rozmowy z interesantami. – Pani oczywiście wie, czym były obozy koncentracyjne? – patrzą na mnie uważnie, a ja w pierwszej chwili zastanawiam się nad odpowiedzią. Bo jak zwyczajnie rzucić: „Ależ tak, czytałam na ten temat!”. Czym jednak jest moja książkowa wiedza w zestawieniu z doświadczeniem tych kobiet?

– Nie myślałyśmy wtedy o świętach. Nie oczekiwałyśmy ich i nie zastanawiałyśmy się nad nimi. Po czterodniowej „wycieczce” w wagonach bez ubikacji, zziębnięte i wycieńczone dotarłyśmy na miejsce. To było 22 grudnia 1944 roku. Wcześniej, w obecnym Kostrzyniu, miałyśmy tzw. mykwę – pani Maria wymienia poważne spojrzenia ze swoimi koleżankami. – To była wielka tragedia dla matek, które musiały rozebrać się przy swoich córkach i obcych mężczyznach – Niemcach. A później po kąpieli każda musiała przejść nago przez specjalny podest, na którym stali niemieccy żołnierze i oglądali, czy któraś jeszcze nie ma wszy. Nie, to nie było miejsce i czas na myślenie o świętach.

Skończyły się damy!
Ze stosu oczyszczonych ubrań nagie kobiety wyciągały, jedna przez drugą, swoje rzeczy, walcząc ze wstydem i chłodem. Pamiętacie, jak chodziłyśmy i wołałyśmy: „O, ty masz moją czapkę!”, „A ty moje spodnie!” – śmieje się pani Jolanta, a wraz z nią pozostałe panie, zdobywając się na dystans wobec odległych przeżyć.

Tak wyglądały ich pierwsze chwile w obozie Oberlangen, cztery kilometry od granicy holenderskiej. „Skończyły się damy!” – powiedział nam pan komendant – wspomina pani Maria. – Była to aluzja do poprzedniego obozu, gdzie miałyśmy jak na wojenne realia bardzo dobre warunki. Spośród 20 tys. więźniów różnych narodowości zawsze znaleźli się chętni, którzy nam pomagali.

Oberlangen otaczały malownicze moczary. Tamtej zimy cały obóz przykryła gruba warstwa śniegu. Dziewczęta „kąpały się” w nim próbując przywyknąć do przenikliwego zimna, dokuczającego zwłaszcza tym, które nie miały pończoch. Dwustuosobowy barak ogrzewały torfem palonym w jednym piecu. Ten torf przywoziły w metalowych wagonikach, które czasem przewracały się na ostrym zakręcie. Dziewczęta nie miały rękawiczek, więc zdarzało się, że dłonie przymarzały im do metalu. Były zmęczone i głodne. W takiej atmosferze musiały powitać Narodzenie Pańskie.

Trochę spleśniały chleb
– W naszej pięcioosobowej grupie była pani profesor, która znała sześć języków – wspomina pani Maria. – To ona podczas wyładunku chleba ukradła dwa bochenki, chowając je w spodniach.

Chleb był trochę spleśniały, ale jadalny. Musiał wystarczyć im na wieczerzę wigilijną. Poza nim nie miały nic. Jedząc ten chleb, uświadomiły sobie, że są święta. Przy wigilijnych stołach w rodzinnych domach siedzieli w tym samym czasie ich bliscy, z którymi dziewczęta łączyły się poprzez wspomnienia i modlitwę. Tęskniły. Śpiewały kolędy.

– W tym śpiewie i modlitwie znajdowałyśmy pociechę, ale to było takie trudne. Miałyśmy tyle pomysłów na to, co każda z nas zjadłaby w danej chwili. Wyobrażałyśmy sobie nasze przyszłe domy i Wigilie, które nadejdą, kolacje, które same przygotujemy. Snułyśmy opowieści na naszych pryczach i było nam tak smutno. Nie miałyśmy opłatka, żeby się przełamać, ani choinki, lecz to była niezapomniana Wigilia – głos pani Marii łamie się; odwraca głowę.

Choinka w szmatkach
Tego samego wieczoru za ścianami baraku nr 2 wył lodowaty wicher. O 19.00 jak zwykle zamknięto drzwi, za którymi wewnątrz siedziały na pryczach osoby zamknięte w swoich myślach, unieruchomione przez wspomnienia i niepokój o rodziny.

Bezbrzeżny smutek – to najlepiej pamięta pani Jolanta. Ale pamięta również, jakby to zdarzyło się wczoraj, mroźny powiew, który wpadł do środka wraz ze śniegiem. I starego, grubego „postena”, stojącego w szeroko otwartych drzwiach. „Jak to, święta bez choinki?!” – zawołał po niemiecku, wręczając im malutkie ośnieżone drzewko.

– W jednej chwili ogarnęła nas taka radość, że trudno sobie coś podobnego wyobrazić. Poczułyśmy, że rzeczywiście są święta. Szybko ubrałyśmy choineczkę – w jakieś szmatki, papierki, co kto miał, i zaczęłyśmy śpiewać kolędy – pani Jolanta uśmiecha się ze łzami w oczach. – Miałyśmy trochę chleba, więc pokroiłyśmy go na maleńkie kwadraciki. To był nasz opłatek i nim się podzieliłyśmy. Bo choinka stworzyła natychmiastową mobilizację. Reszta zależała od indywidualnej inwencji.

Dusza w ozdobach
Pan Zbigniew rozgląda się po swoim przytulnym pokoju, myśli, wraca pamięcią do przeszłości.

– Pamiętam, że wtedy ozdoby choinkowe kleiło się ręcznie. Wykorzystywano w tym celu wydmuszki z jajek i kolorowy papier. Teraz wszystko wytwarza się przemysłowo i dlatego nie ma w tym uczucia. Te rzeczy są efektowne, ale bezduszne. To tylko biznes i nic więcej – zauważa krytycznie.

Pamięta jeszcze sosnę zamiast świerku, przywiezioną ze wsi przez ojca na tę pierwszą wojenną Wigilię. Wtedy nikt nie sądził, że przyjdą kolejne okupacyjne święta, dużo smutniejsze i trudniejsze. On również, bo wszyscy zgromadzili się razem przy wigilijnym stole pełnym świątecznych przysmaków kupionych u wiejskich handlarzy.

– Drugie święta spędziliśmy już tylko w gronie rodziny. Nie zaprosiliśmy przyjaciół. Każdy odczuwał silne przygnębienie i w zamyśleniu powtarzał: „Aby do wiosny”.

To były ostatnie wojenne święta w otoczeniu najbliższych. Kolejne to już Oświęcim. Pan Zbigniew nigdy ich nie zapomni.

Obrane ziemniaki
– Po raz pierwszy w życiu zostałem odseparowany od najbliższych. I pamiętam jak dziś – oprócz rozpaczy za utraconą rodziną – że siedzę na „sztubie” z suchym kawałkiem chleba, posmarowanym margaryną. To było wszystko, co otrzymaliśmy na Wigilię. Niemcy na swój sposób uznawali święto Bożego Narodzenia w obozie. W pierwszy dzień folgowali nam w pracy, a na obiad podali nawet obrane ziemniaki – wspomina z przekąsem. – Normalnie, jeśli w ogóle udawało się natrafić na jakiś kartofel w zupie, to był w łupinie.

Pan Zbigniew pamięta łzy i ogromne poczucie wyobcowania. Nie potrafił się jeszcze odnaleźć wśród innych kolegów obozowiczów, nieufnych względem nowo przybyłych. Nikt nie podał mu ręki. Nikt również nie zdobył się na życzliwy uśmiech.

Prawie jak w domu
Był rok 1943 i pan Zbigniew już trochę „okrzepł”, zaaklimatyzował się w obozowych warunkach. Zaczął też otrzymywać paczki od rodziny, zdając sobie sprawę z wielu wyrzeczeń, łączących się z przygotowaniem takiej przesyłki. Nawiązał także kontakty koleżeńskie, więc nie czuł się tak bardzo samotny podczas kolejnej wojennej Wigilii.

Z żarówką pod kołdrą, bo nocą nie można było palić światła, kleił świąteczne ozdoby. Miał zapas wydmuszek z jajek, przysłanych w paczce w specjalnych podłużnych drewnianych skrzyneczkach. Chciał, by przyozdobiły niespełna metrową choineczkę przyniesioną przez kolegów. Skąd? Tego nikt nie wiedział.

– Kapo elektryków skombinował komplet kolorowych żarówek, które zawisły na drzewku. Znajomy pracujący w ambulatorium przyniósł watę. Przysłonił nią żarówki i odkryliśmy wtedy, że zrobiło się prawie jak w domu.

Artykuły spożywcze przysłane w paczkach przez rodziny podzielili między siebie. Wspominali, modląc się i pocieszając wzajemnie: „Żebyśmy tylko doczekali następnych świąt, żebyśmy przeżyli...”. Płakali zapatrzeni w lśniące drzewko, kiedy do pomieszczenia wpadł esesman dyżurujący w bloku.

– Stanęliśmy na baczność, gdyż taki był zwyczaj, ale on dał znak, byśmy usiedli. Patrzy zdumiony i mówi w końcu: „Dalej, robić” i wychodzi bez słowa.

Pan Zbigniew spędził w obozie trzy Wigilie. Ostatnią w podobozie Buchenwaldu, gdzie pracował w dawnej kopalni soli potasowej, 780 metrów pod ziemią. Każdy z tych świątecznych obrazów przechowuje w pamięci.

A ja zastanawiam się nad świętami z moich wspomnień i zwierzeń przyjaciół. Myślę o tych świętach, podczas których ktoś powiedział jedno słowo za dużo, albo za mało, lub nie przyjechał, chociaż obiecał. Czy przez to rzeczywiście były mniej udane?

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki