Logo Przewdonik Katolicki

Niezwykły profesor

Błażej Tobolski
Fot.

90 lat życia i 70 lat pracy naukowej tak dostojny jubileusz obchodził prof. dr hab. Gerard Labuda, jeden z najwybitniejszych polskich historyków. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 12 grudnia w Poznaniu na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, z którym profesor Labuda jest związany. Ich zwieńczeniem była konferencja pt. Naukowe dzieło profesora Gerarda Labudy, podczas...

90 lat życia i 70 lat pracy naukowej – tak dostojny jubileusz obchodził prof. dr hab. Gerard Labuda, jeden z najwybitniejszych polskich historyków.

Uroczystości jubileuszowe odbyły się 12 grudnia w Poznaniu na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, z którym profesor Labuda jest związany. Ich zwieńczeniem była konferencja pt. „Naukowe dzieło profesora Gerarda Labudy”, podczas której podjęto próbę przedstawienia dorobku tego wszechstronnego naukowca. Prelegenci zdawali sobie jednak sprawę, iż mogą jedynie zasygnalizować jego dokonania w rozmaitych dziedzinach wiedzy historycznej.

Profesor Gerard Labuda ma w swoim dorobku ogromną liczbę 1875 publikacji dotyczących okresu od starożytności do historii najnowszej, obejmujących także zagadnienia związane m.in. z historią kultury, społeczeństwa, gospodarki czy źródłoznawstwem. Jego zainteresowania skupiały się jednak szczególnie na średniowiecznej historii Polski, Kościoła i zakonu krzyżackiego. Swoją obecność zaznaczył także w badaniach nad dziejami Pomorza.

Nie do przecenienia są również jego zasługi dla poznańskiego i polskiego środowiska naukowego, jako rektora UAM, prezesa Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie czy pracownika Instytutu Zachodniego.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki